Erişilebilirlik

Kuzey Kore Nükleer Deneme Yaptı


Uluslararası uyarılara meydan okuyan Kuzey Kore, üçüncü nükleer denemesini yaptı.

2006 ve 2009 yıllarında kabul edilen Birleşmiş Milletler yaptırımlarına göre nükleer deneme yapması yasaklanan Kuzey Kore’nin bu hamlesi dünya liderleri tarafından kınandı.

Devlete bağlı medya kuruluşları, yeraltında yapılan denemede öncekilere göre daha hafif ve küçük ama daha büyük patlayıcı güce sahip bir nükleer bomba kullanıldığını belirtti. Bu gelişme, Kuzey Kore’nin nükleer teknolojisinde önemli bir dönüm noktasına geldiği endişesine yol açtı.

Güney Kore, Pyongyang’ın nükleer denemeleri sürdürme ihtimaline karşı askeri gücünü alarma geçirdi.

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin dünya çapında tepki uyandıran nükleer denemesini tartışmak üzere New York’ta acil toplantı yapma kararı aldı.

Nükleer denemeyi kınayan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Pyongyang’ın uluslararası yaptırımları açıkça ihlal ettiğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, “kışkırtıcı” olarak nitelediği denemenin Amerika’nın güvenliğini ve dünya barışını tehdit ettiğini ifade etti. Başkan Obama, Kuzey Kore’ye karşı hızlı ve güçlü bir tepki verilmesi konusunda uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Kuzey Kore’nin en önemli müttefiki Çin de nükleer denemeye tepki gösterdi. Pekin, gelişmeyle ilgili rahatsızlığını Pyongyang’a iletmek için Kuzey Kore büyükelçisini görüşmeye çağırdı.

Kuzey Kore, son haftalarda BM’in yaptırımlarını genişletmesine cevap olarak yeni bir nükleer deneme yapma tehdidinde bulunuyordu.

İlk değerlendirmeler, Kuzey Kore’nin üçüncü nükleer denemesinin 2006 ve 2009’daki önceki denemelerine göre daha güçlü olduğunu kaydetti. Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan bir sözcü, denemede 6-7 kilotonluk bir patlama meydana geldiğini söyledi.

Avustralya Ulusal Ünüversitesi’nden güvenlik uzmanı Michael McKinley, önümüzdeki günlerde Kuzey Kore’nin denemede plütonyum veya yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum kullanıp kullanmadığının tespit edilmesinin önemli olduğunu belirtti.

İlk iki denemede plütonyum kullanıldığını belirten McKinley, eğer bu seferkinde uranyum izine rastlanırsa, bunun Kuzey Kore’nin gizli bir uranyum zenginleştirme programı yürüttüğü anlamına geleceğini söyledi.

2009 yılında Pyongyang, nükleer silahlarına yakıt temin etmek için uranyum zenginleştirme programına başlayacağını duyurmuştu. Uzmanlar, uranyum zenginleştirmenin sürdürülmesi ve gizli tesislerde saklanması daha kolay programlar olduğunu belirtiyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG