Erişilebilirlik

Kuzey Kore'nin Çevresindeki Çember Daralıyor


Rusya, Çin ve ABD'nin BM Güvenlik Konseyi daimi temsilcileri

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor. Kuzey Kore’nin geçen hafta yaptığı son füze denemesinin ardından hafta başında acil toplantı kararı alan konsey, Kuzey Kore’yi kınamış, yeni yaptırım olasılığını gündeme getirmişti. ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, sabırlarının taştığını belirterek Kuzey Kore’nin son füze denemesine tepki göstermişti. ABD’nin yaptırımlarla ilgili yeni bir karar tasarısını Güvenlik Konseyi’nin gündemine getireceği açıklanmıştı.

BM kulislerinde ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırımlarla ilgili hazırladığı ve pazartesi günü Güvenlik Konseyi’ne sunması beklenen tasarıyla ilgili hazırladığı taslak metin medyaya sızdı.

Reuters haber ajansı, Pazartesi yapılacak konsey toplantısında tartışılacak taslak karar metnine ulaştıklarını belirterek bazı ayrıntıları yayınladı.

ABD’nin Güvenlik Konseyi’ne sunacağı taslak metne göre, Kuzey Kore’ye çok ciddi yeni yaptırımların getirilmesi gündemde. Konsey, ABD’nin sunacağı tasarıyı kabul ederse, Kuzey Kore'ye geniş çaplı bir uluslararası ambargo uygulanacak.

Taslak metine göre BM Güvenlik Konseyi kararıyla, Kuzey Kore hükümetinin mal varlığı ve lideri Kim Jong Un'un şahsi tüm mal varlığı dondurulacak. Kim Jong Un'a uluslararası seyahat kısıtlaması getirilecek.

Öneriler kapsamında Kuzey Kore'ye ham, rafine edilmiş petrol ürünleri ve doğal gaz sıvıları ve tekstil ihracatı tamamen yasaklanacak. Tekstil alanında yurt dışında çalışan 100 bin Kuzey Korelinin maaşları da dondurulacak.

Taslak metne göre ayrıca, Kuzey Kore'nin ulusal havayolu şirketi Air Koryo'nun, Pekin ve diğer Çin kentleriyle Rusya’nın Vladivostok kentindeki varlıkları dondurulacak.

BM Güvenlik Konseyi’ne üye bir ülke tarafından sunulan bir karar tasarısının kabul edilmesi için, üye 15 ülkeden dokuzunun onayı ve Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olan ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ya da Çin tarafından veto edilmemesi gerekiyor.

Güvenlik Konseyi Pazartesi Kuzey Kore konusunda yeniden toplanacak. Çin ve Rusya’nın ABD tarafından sunulacak yeni tasarıyla ilgili tavrının ne olacağı ise henüz bilinmiyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuzey Kore’nin son füze denemesi sonrasında yaptığı açıklamada, şimdiye kadar yaşadıkları en tehlikeli krizle karşı karşıya kaldıklarını söylemişti

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG