Erişilebilirlik

Kuzey Kore Konusunda Trump İyimserken Pompeo Temkinli


Başkan Donald Trump, Amerika’ya dönüşünde yaptığı açıklamada “Kuzey Kore’den artık bir nükleer tehdit gelmeyeceğini” savundu. Trump Salı günü Singapur’da Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’la görüşmüştü. Bununla birlikte Trump açıklamasında Kuzey Kore’nin silahsızlanma sürecinin nasıl işleyeceği konusunda bir ayrıntı vermedi.

Trump’ın iyimser açıklamalarına, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo temkinli yaklaşmayı tercih etti.

Trump Twitter’dan attığı mesajında, “Şimdi indik. Uzun bir yolculuktu. Ancak şimdi herkes benim bu göreve geldiğim günden daha güvende hissediyor. Kim Jong Un’la görüşmek ilginç ve çok olumlu bir deneyimdi. Kuzey Kore’nin gelecekte büyük bir potansiyeli var” diye yazdı.

Kuzey Kore lideri, zirvede, ”Kore Yarımadası’nın tamamen nükleer silahlardan arındırılmasına” destek verdiğini söylemiş, bunun ardından Başkan Trump da beklenmedik bir açıklamayla Güney Kore’yle ortak askeri tatbikatları askıya aldığını bildirmişti.

​Kendi deyimiyle “savaş oyunları” diye adlandırdığı askeri tatbikatların masraflı olduğuna dikkati çeken Trump, “İyi niyetle görüşmelerimize devam ettiğimiz sürece – ki iki taraf da iyi niyetli – savaş oyunlarını oynamayarak büyük tasarruf yaparız” dedi.

İki liderin imzaladığı anlaşma, Kuzey Kore’nin nasıl nükleer silahlarından arındırılacağı konusunda bir ayrıntı sunmadığı gibi, Washington’dan Pyongyang’a güvenlik garantisi de vermiyor.

Pompeo: “‘Savaş oyunları’ devam edecek”

Trump’ın iyimser açıklamalarına ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo temkinli yanıt verdi. Pompeo, Kuzey Kore’nin iyi niyeti suiistimal etmesi durumunda “savaş oyunlarının süreceğini” açıkladı.

Pompeo, Kuzey Kore’den beklentilerinin, Trump’ın birinci döneminin sonuna kadar silahsızlanma yönünde önemli adımlar atması olduğunu söyledi.

Seul’de konuşan Pompeo, Amerika’yla vardığı anlaşmalardaki yükümlülüklerinin “derinlemesine bir doğrulama sürecinden geçeceğini” Kuzey Kore’nin bildiğini belirtti.

Savunma Bakanlığı sözcüsü, Bakan Jim Mattis’in Trump’ın ortak askeri tatbikatları askıya alma kararının kendisine danışıldığını söylediğini bildirmişti.

‘Trump Kuzey Kore’ye çok fazla ödün verdi’ eleştirisi

Anlaşmaya karşı çıkan kesimler ağırlıklı olarak Trump’ın bir karşılık almadan Kim’e aşırı ödün verdiği görüşünde. Görüşmenin en fazla dikkat çeken kısmı, yalnızca Amerika ve Kuzey Kore liderlerini ilk kez biraraya getirmesi oldu. İki ülke de 1953’te Kore Savaşı’nın sona ermesinden bu yana barış anlaşması imzalamadığı için birbirleriyle savaş halinde bulunuyor.

Anlaşmanın Kuzey Kore’nin nükleer tehdidiyle başa çıkmada önemli bir adım olduğunu savunan Trump, Pyongyang hükümetinin anlaşma koşullarına uymaya derhal başlayacağına inandığını söyledi.

Trump yine bugün attığı Twitter mesajında, “Ben bu göreve gelmeden önce herkes Kuzey Kore’yle savaşa gideceğimizi düşünüyordu. Eski Başkan Barack Obama, Kuzey Kore’nin en büyük ve en tehlikeli sorun olduğunu söylemişti. Artık bu tehdit yok. Bu gece rahat uyuyun” diye yazdı.

Geçmişte Kuzey Kore’yle görüşmeler yürüten eski büyükelçi Bill Richardson, Pyongyang’ın füze teknolojisiyle ne yapacağı, nükleer silahsızlanmayı nasıl gerçekleştireceği, Amerika ve Güney Kore’yle bir barış anlaşması imzalanması ya da insan hakları sorunuyla ilgili ne yapacağı konusunda bir doğrulama süreci bulunmamasından dolayı kaygılı olduğunu açıkladı.

Kim’in Trump’tan önemli bir taviz kopardığını savunan Kuzey Kore basını devlet başkanının iki ülkenin birbirlerine yönelik kışkırtıcı ve düşmanca hareketlerine son verme çağrısında bulunduğunu bildirdi.

Kuzey Kore basını, Kim’in ayrıca Trump’la birbirlerini karşılıklı olarak başkentlerine davet ettiğini belirtti.

Trump’la Kim arasında imzalanan anlaşma, Kore Yarımadası’nda kalıcı barış inşa etmek, ABD ve Kuzey Kore arasında yeni ilişkilerin tesisini ve kayıp askerlerin cenazelerinin geri iade edilmesi amacıyla iki ülkenin ortak çalışmasını öngörüyor.

Dün Amerika’nın Sesi’nden Greta Van Susteren’in sorularını yanıtlayan Trump, “Kuzey Kore’yi nükleersizleştireceğiz” diye konuşmuştu.

XS
SM
MD
LG