Erişilebilirlik

Kuzey Kore İnterneti Açmakta Zorlanıyor


Seul'de kuzey Kore lideri Kim'in televizyon konuşmasını izleyen Güney Koreli bir asker

9 saat tam bir kesinti yaşayan Kuzey Kore bazı sitelerini bir süre yeniden açtı ancak Amerikan İnternet izleme şirketi Dyn Research web sitelerinin daha sonra yine kapandığını bildirdi

Amerika’nın Sony Film şirketine yapılan siber saldırılarından Kuzey Kore’yi sorumlu tutması ve karşılığının verileceğin sözü vermesinden sonra 9 saat tam bir internet kesintisi yaşayan Kuzey Kore web sitelerini yeniden kullanıma açmakta zorlanıyor.

Salı sabahı Kore Merkez Haber Ajansı ve Rodong Sinmun gazetesinin sayfaları erişime açıldı ancak İnternet izleme şirketi Dyn Research, Kuzey Kore internet şebekelerinin bir süre sonra yine kapandığını bildirdi.

Merkezi Amerika’daki şirket, kesintinin nedeninin tam olarak bilinmediğini ancak Kuzey Kore internetinin dış saldırılara açık ve kırılgan bir ağa sahip olduğunu da açıkladı.

Başkan Barack Obama geçen hafta, Kuzey Kore’yi Sony Film şirketine yapılan siber saldırılardan sorumlu tutmuş ve Amerika’nın gerekli karşılığı vereceği uyarısında bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü,günlük basın brifinginde konuyla ilgili sorulan bir soruya yanıt vermekten kaçındı. Ancak sözcü, Sony şirketine yapılan siber saldırılara karşılık olarak Amerikan hükümetinin birçok seçeneği gözden geçirdiğini ve verilecek karşılıklardan bazılarının görünen bazılarınınsa görünmeyen türde olacağını söyledi.

Kuzey Kore’li yetkililer ise, Amerika’yı Sony şirketine yapılan siber saldırıdan kendilerini sorumlu tuttukları için kınamış ve Amerika’lıların kendilerinden özür dilemeleri gerektiğini bildirmişlerdi. Yetkililer aksi halde, Kuzey Korenin Amerika’ya siber savaşı dahil çeşitli yollarla karşılık vereceği tehditinde bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG