Erişilebilirlik

Kuzey Kore Füze Denemesine Hazırlanıyor


Kuzey Kore'nin bir askeri tatbikatda ateşlediği füze
Üst düzeyde bir Güney Koreli yetkili, Kuzey Kore’nin bu hafta yeni bir füze denemesi ya da başka bir kışkırtıcı eylem yapmaya hazırlandığını açıkladı.

Ulusal Güvenlik Baş Danışmanı Kim Jang-Soo füze denemesi ya da benzer bir eylemin 10 Nisan günü düzenlenebileceğini bildirdi. Kuzey Kore, koruma sağlayamayacağı gerekçesiyle yabancı diplomatlara o tarihe kadar başkent Pyonyang’ı terketmeleri uyarısında bulunmuştu.
Kim, Kuzey Kore’nin esas hedefinin Washington ve Seul’u diplomatik ödün vermeye zorlamak olduğunu ancak Güney Kore’nin Pyongyang’ın tehditlerine ciddi olsun ya da olmasın askeri karşılık vermeye hazır olduğunu belirtti.

Öteyandan Güney Kore genel kurmay başkanı Kore yarım adasında geriginliğin tırmandığı gerekçesiyle Washington’da ABD Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey ile yapacağı görüşmeyi erteledi.
Demsey 16 Nisan’da Güney Koreli meslekdaşı General Jung Seung-jo ile biraraya gelecekti.
Ancak Güney Kore askeri sözcüsü, Seul hükümetinin General Jung ülke dışındayken bir askeri eylemde bulunmasından kaygı duyduğunu açıkladı.

Bu arada Çin Devlet Başkanı Xi Ping adını vermeden Kuzey Kore’yi eleştirerek “ hiçbir ülkenin bencil kazançlar uğruna bölge ya da tüm dünyayı kargaşa içine atmasına izin verilmemesi gerektiğini” söyledi.
Çin dışişleri bakanlığı da yayınladığı bildiride Kore yarım adasında gerginliğin devam etmesinden ciddi kaygı duyduğunu belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG