Erişilebilirlik

Kuzey Kore'den ABD'ye Yaptırım Tepkisi


Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyi’nin kabul ettiği yeni yaptırım kararlarına sert tepki gösterdi. Pyongyang yönetimi, ABD’nin bu karardaki liderlik rolü nedeniyle en büyük acıyı yaşayabileceği uyarısı yaptı.

Kuzey Kore Büyükelçisi Han Tae Song, İsviçre’nin Cenevre kentinde BM destekli silahsızlanma toplantısında kararı kınadı. Han, “Delegasyonum, BM Güvenlik Konseyi’nin hukuksuz ve yasadışı kararını en sert biçimde kınıyor ve kati surette reddediyor” dedi.

Han, Kuzey Kore’nin en üst düzey yolları kullanmaya hazır olduğunu belirtti. Büyükelçi, ABD’nin daha sert uygulama kararında diretmesi durumunda, bedel ödeyeceği uyarısı yaptıklarını da hatırlattı.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray muhabirlerine yaptığı açıklamada, yaptırımların nihayetinde olacaklarla karşılaştırıldığında bir başka küçük adım olduğunu söyledi.

BM kararına Asya ülkelerinden gelen tepkiler genel anlamda olumlu olsa da, birçok ülke yaptırımların ne kadar etkili olacağı konusunda şüpheli.

Güney Kore devlet başkanlığından yapılan açıklamada, yeni BM yaptırımları sayesinde uluslararası toplumun, Kuzey Kore’yi asla nükleer güç sahibi bir ülke kabul etmeyecekleri yönünde birlik mesajı verdiği kaydedildi.

Kararı memnuniyetle karşılayan Japonya Başbakanı Shinzo Abe de, Kuzey Kore’nin politikalarını değiştirmesi için Tokyo’nun uluslararası toplumla daha güçlü ve yakın işbirliği yapacağını söyledi.

Trump yönetiminin “maksimum baskı” stratejisini destekleyen uzmanlara göre ise, bu son yaptırımlar da Kuzey Kore’nin nükleer programından vazgeçmesi için yeterli değil.

Tokyo merkezli Japonya Stratejik Çalışmalar Forumu’ndan güvenlik uzmanı Grant Newsham’a göre yaptırımlar Kuzey Kore’ye büyük sorun yaratacak kadar kapsamlı ya da ciddi değil. Ancak Trump yönetiminin “En azından denedik” demesini sağlıyor.

Newsham, eğer bu BM kararının da bir etkisi olmazsa, ABD’nin Kuzey Kore ile iş yapan Çin bankaları ve kişilerine yönelik tali yaptırımlara gidebileceğini söylüyor.

Ancak Çin’den gelen son haberler, devlet bankalarının Kuzey Koreli yeni müşterilere hizmet vermeyi kestiği yönünde. Bu da olası bir ABD misillemesine karşı bir hamle olarak değerlendiriliyor.

Sadece yaptırımlarla Kuzey Kore’nin tek taraflı silahlanmayacağını savunanlar ise, barışçıl bir çözümün çarpıcı teşvikler ve ödünler vererek mümkün olacağını öngörüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG