Erişilebilirlik

Trump'tan Kuzey Kore Açıklaması


Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Hwasong-12 füzesinin fırlatışını izlerken. Kuzey Kore devlet haber ajansının yayınladığı fotoğrafın hangi güne ait olduğu bilinmiyor

Kuzey Kore iki ay aradan sonra yine bir balistik füze fırlattı. ABD Başkanı Donald Trump gelişmeyle ilgili olarak, "halledeceğiz" açıklamasında bulundu.

Trump Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu, halledeceğimiz bir durum" dedi.

Başkan Trump bu sözleriyle tam olarak neyi kastettiği konusunda detay vermedi.

Pyongyang en son Eylül ayı ortasında füze denemişti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ilk değerlendirmelerin, fırlatılan füzenin kıtalararası bir balistik füze olduğunu gösterdiğini belirtti.

Pentagon Sözcüsü Albay Robert Manning yaptığı yazılı açıklamada, füzenin 1000 kilometre civarında mesafe katettiğini ve Japonya Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde, Japon Denizi'ne düştüğünü söyledi.

Manning açıklamasında şunları kaydetti:

"Kuzey Amerika Uzay Savunma Komutanlığı (NORAD), Kuzey Kore'den fırlatılan füzenin Kuzey Amerika'ya, topraklarımıza ya da müttefiklerimize bir tehdit oluşturmadığını tespit etti. Bu tehditler karşısında Kore Cumhuriyeti ve Japonya dahil müttefiklerimizi savunmaya kuvvetli bağlılığımız devam ediyor. Kendimizi ve müttefiklerimizi her tür saldırı ya da provokasyona karşı savunmaya hazır olmayı sürdürüyoruz."

Amerikalı bir istihbarat yetkilisi de Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada, ABD'nin bu gelişmeden "şaşırmadığını" belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da Başkan Donald Trump'ın daha füze havadayken konuyla ilgili hemen bilgilendirildiğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG