Erişilebilirlik

Kuzey Irak'taki Depremde Ölü Sayısı Artıyor


Irak’ın kuzeyinde İran sınırında meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 530’a yükseldi.

İran Resmi Haber Ajansı IRNA, 12 Kasım’da meydana gelen depremde yaralı sayısının da 7 bin 460 olduğunu bildirdi. En büyük can kaybı depremin en çok zarar verdiği İran’a bağlı Kirmanşah vilayetinin Serpol Zehap ilçesinde yaşandı.

Akşam saatlerinde meydana gelen depremde, sahip oldukları her şeyi kaybeden Kirmanşahlılar, çöken binaları elleriyle kazarak yakınlarına ulaşmaya çalıştı.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Serpol Zehap’a giderek incelemelerde bulundu. Ruhani, devlet denetiminde inşa edilen konutların zarar görmesiyle ilgili olarak soruşturma açılacağını söyledi.

Bölgenin mümkün olan en kısa sürede yeniden inşa edileceği sözü veren Ruhani, depremle ilgili üzüntülerini dile getiren ülkelere de teşekkür etti.

Zarar gören konutların büyük bölümü eski cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat döneminde yapılmıştı. Mehr adıyla bilinen sosyal toplu konut projeleri kapsamında yapılan 2 milyon kadar binanın yüzlercesi de Serpol Zehap’taydı.

Yetkililer depremde en az 12 bin binanın yıkıldığını, bölgede çadır ve battaniye ihtiyacı olduğunu bildiriyor.

İran, aktif fay hatları üzerinde bulunuyor. Ülkenin Bam kentinde 2003’te meydana gelen depremde 26 bin kişi hayatını kaybetmişti.

XS
SM
MD
LG