Erişilebilirlik

Kuzey Irak Seçim Yetkililerine Tutuklama Kararı


Irak Yüksek Mahkeme Konseyi, kuzey Irak’ta referandumun düzenlenmesiyle görevli komisyonun başkanı ve iki yardımcısı hakkında tutuklama kararı aldı. Karara gerekçe olarak da, referandumun anayasaya aykırı olması gösterildi.

Yüksek Mahkeme 25 Eylül’de düzenlenen bağımsızlık referandumunun Irak yasalarını ihlal edeceği uyarısında bulunmuş, ama buna rağmen referandum yapılmıştı. Irak Yüksek Mahkeme Konseyi, Irak’ın federal düzeyde en yüksek mahkemesi.

Bağlayıcılığı olmayan referandumda Iraklı Kürtlerin büyük bir bölümü bağımsızlık yönünde oy kullandı. Kürt liderler referandum sonucunun, bu yönde diyalog başlatmasını beklediklerini açıklamıştı. Bağdat yönetimiyse referandumu sert biçimde reddetti.

Irak hükümeti referandumun ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi kontrolundaki havaalanlarına yönelik uçuş yasağı kararı aldı. Bununla birlikte komşu ülkeler Türkiye ve İran da bölgesel yönetime ekonomik ambargo uygulama ve sınırları petrol ve diğer ürünlerin geçişine kapatma uyarısında bulundular.

Erbil ve Bağdat arasında uzun bir süredir petrol gelirlerinin paylaşımı ve Kuzey Irak’taki bazı kentlerin yönetimi hakkı konusunda sorunlar bulunuyor.

XS
SM
MD
LG