Erişilebilirlik

Kuzey Dakota’da Petrol Boru Hattı Tartışması Şimdilik Rafa Kalktı


Kuzey Dakota eyaletinde inşası devam eden petrol boru hattının tartışmalı 2 kilometrelik bölümünün federal hükümet tarafından durdurulması, aylardır zor koşullarda inşaatı protesto binlerce kişi tarafından sevinçle karşılandı. Ancak projeye destek veren Donald Trump’ın, başkan olur olmaz, projeyi yeniden değerlendireceği bildiriliyor.

Kuzey Dakota’da Petrol Boru Hattı Tartışması Şimdilik Rafa Kalktı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

Çoğu Amerikan yerlisi protestocular, mücadelelerinin bitmediğinin altını çizerken, neredeyse 4 milyar dolara mal olacak boru hattını inşa eden şirket, yeni güzergah belirlemeyi reddediyor.

Dört eyaleti aşan 1885 kilometre uzunluğundaki Dakota Erişim Boru Hattı’nın Oahe Baraj gölünün altına kazılacak tünelden geçirilmesi planlanıyordu. Ancak Amerikan Kara Kuvvetleri’ne bağlı İstihkam Birliği, projeye izin vermedi. İstihkam Birliği askeri niteliğe sahip olmakla birlikte, Amerika’da kamuya mal edilen inşaat projelerinin kamu çıkarını gözetip gözetmediğini ya da çevresel olarak uygun olup olmadığını denetleme hakkına sahip bir federal kuruluş.

Oahe Gölü, Missouri Nehri üzerine kurulan bir barajın rezervuarı ve aynı zamanda bölge yerlilerinin içme suyu kaynağını oluşturuyor. Boru hattı bu yerlilerin kutsal saydığı topraklardan da geçiyor.

Eylemciler ve yerel ‘Duran Kaya Sioux’ kabilesi de boru hattının su kaynaklarını kirletebileceği uyarısında bulunuyordu.

Boru hattı projesini üstlenen Texas merkezli şirket Energy Transfer Partners ve ortağı Sunoco Logistics Partners, kararı gelecek ay görevden ayrılacak Obama yönetiminin siyasi amaçla aldığını iddia ederek, yeni bir güzergah belirlemeyi reddetti. Şirketler yaptıkları ortak açıklamada, Kara Kuvvetleri İstihkam Birliği’nin de üzerine düşen yasal yükümlülüklerini önceden tamamladığını ve gerekli izinleri verdiğini de iddia etti.

Kuzey Dakota eyaletinin Cannon Ball kasabası dışında kamp kuran protestocular, kararın açıklandığı dün kutlama yaptı. Geleneksel savaş çığlıkları atan kabile üyelerinin, “su yaşamdır” sloganları ve danslarla kararı kutladığı gözlendi.

Bununla birlikte görevi 20 Ocak’ta devralacak Donald Trump’ın kararı yeniden değerlendireceği açıklandı. Trump projeye destek veriyor. Göstericilerin bazıları da kutlamalarının “geçici” olduğunun altını çiziyor. Bazı protestocuların bundan dolayı kutlamalara katılmadığı da gözlendi.

Aslında boru hattı, 2 kilometreye yakın bölüm dışında neredeyse tamamlanmış durumda. Bazı göstericiler, tünelin kazılmış olduğunu dahi savunuyor. Oahe Gölü’nün altından geçecek bölüm için İstihkam Birliği’nden izin çıkması bekleniyordu.

Göstericiler olağanüstü kış koşullarında, kimi zaman kendilerine basınçlı suyla müdahale eden polise rağmen eylemlerini sürdürüyordu. Duran Kaya Siyuları’nın başlattığı eyleme dışarıdan da protestocular katılmış, gösterilerde zaman zaman şiddet olayları çıkmıştı.

Boru hattının günde 570 bin varil Kanada petrolünü Kuzey Dakota’dan Illinois eyaletine taşınması planlanıyor.

Obama yönetimi projeyi eylül ayında geçici olarak durdurmuş, ancak proje federal mahkeme kararıyla devam etmişti.

Göstericilerin kamp alanlarını bugüne kadar tahliye etmesi yönünde karar alan İstihkam Birliği, bu kararı uygulamayacağını bildirdi. Göstericilerse federal, eyalet ya da yerel yetkililere rağmen kamp alanlarını terk etmeyeceklerini söylüyordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG