Erişilebilirlik

Kuzey Afrikalı Göçmenler Avrupa Ülkelerini Böldü


Kuzey Afrikalı Göçmenler Avrupa Ülkelerini Böldü

Kuzey Afrika'da, özellikle Libya’daki yaşanan ayaklanmalar ve karışıklık sonrasında Avrupa'ya sığınanların dramı sürüyor. Kaçak göçmen akınına uğrayan İtalya’nın göçmenlere 6 aylık oturma izni verme kararı, AB’nin en önemli ülkesi Almanya’da büyük tepkiye neden oldu.

Uluslararası Af Örgütü’nün tahminlerine göre, Libya’dan teknelerle İtalya’ya ulaşmak isteyen kaçak göçmenlerin sayısı sadece son haftada günde ortalama 2 bin 500 kişiyi buldu. 200 bin kişinin daha kaçmayı planladığı ya da kaçmak için beklediği tahmin edilirken, Afrika’ya 138 kilometre uzaklıktaki İtalya’nın Lampedusa adasına son iki ayda en az 26 bin kişinin kaçak göçmenin geldiği de konuyla ilgili sayılardan bazıları.

Afrika kıtasına yakınlığı nedeniyle göçmen akınına uğrayan İtalya, Tunus’dan gelen mülteci akını konusunda Tunus hükümetiyle ikili anlaşma yaptı ve ülkedeki yaklaşık 21 bin Tunuslu kaçak mülteciye altı aylık oturma oturma izni vereceğini açıkladı. Bu karar Şengen bölgesine üye 25 Avrupa ülkesi açısından da anlam taşıyor. Şengen Anlaşmasına göre, İtalya gibi bölgeye üye ülkelerden birinde oturma izni olan biri, diğer ülkelere de geçiş yapabiliyor. İtalya’nın aldığı karar özelikle Almanya’da sert tepkiye neden oldu.

AB Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısı kapsamında Lüksemburg'da bir araya gelen AB İçişleri Bakanları, Tunus ve Libyalı mültecilerin durumu ile İtalya'nın mültecilere geçici oturma izni vermesini gündeme alırken, Alman İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, konunun İtalya’nın sorunu olduğunu belirterek, vize verilmesini Şengen Anlaşması’nın İtalya tarafından ihlal edilmesi olarak değerlendireceklerini açıkladı. İtalya’nın göçmenlere oturma izni vermesini gerektiren bir durumun bulunmadığını söyleyen bakan, kaçak göçmenlerin İtalya üzerinden Almanya'ya girmelerini kabul etmeyeceklerini söyledi. Kaçak göçmenlerin amacının Almanya’da çalışmak olduğunu savunan bakan bunu nasıl engellemeyi planladıkları konusunda somut açıklama yapmazken, Berlin’de bakanlık yetkilileri İtalya’da söz konusu kişilere verilen vizelerin Almanya’da tanınmayacağını açıkladı. İtalya’ya en yakın sınırın bulunduğu Bavyera eyaleti ise böyle bir durumda Şengen sisteminin kaldırılabileceğini ve özellikle İtalya’dan geçiş güzergahı olan Almanya-Avusturya sınırında 1995 öncesinde olduğu gibi sınır kontrollerinin yeniden uygulamaya konacağını bildirdi.

Muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Sol Parti ise Kuzey Afrika'dan gelecek mültecilerin kabul edilmesi çağrısında bulundu. Almanya’nın konuyla ilgili resmi tavrını sert sözlerle eleştiren İtalyan Başbakanı Berlusconi, Almanya’nın yaklaşımı nedeniyle AB’nin böyle önemli bir konuda ortak hareket etmeyi başaramadığını söyledi. Almanya’nın başkentinde yapılan yorumlarda ise Kuzey Afrika’dan onbinlerce kaçak göçmenin İtalya üzerinden ülkeye girişininin kamuoyundaki desteği sürekli azalan Merkel hükümeti için adeta korkulu rüya olabileceği, bu yüzden Merkel ve İçişleri Bakanı’nın İtalya ile gerilim riskine ve AB'de de sorunun büyümesine hazır oldukları vurgulanıyor.

XS
SM
MD
LG