Erişilebilirlik

'Kurtlar Vadisi-Filistin' Filminin Almanya’da Gösterilmesine İzin Verilmedi


'Kurtlar Vadisi-Filistin' Filminin Almanya’da Gösterilmesine İzin Verilmedi

İsrail askerlerinin 9 Türk’ü öldürdüğü Mavi Marmara baskınının konu edildiği “Kurtlar Vadisi-Filistin” filminin Almanya`da gösterime girmesine izin verilmedi.

Almanya'da ’Kurtlar Vadisi Filistin’ filminin sinemalarda önümüzdeki Perşembe günü gösterime girmesinin planlanmasıyla başlayan tartışmalar, Alman Film Sanayi Gönüllü Özdenetim Kurumu FSK'nın filmin gösterimine izin vermemesi ile sonuçlandı. Geride kalan günlerde filmi ‘antisemitist ve İsrail düşmanı’ olarak niteleyen çok sayıda siyasetçi ve Yahudi derneklerinin temsilcisi, filmin Almanya`da yasaklanmasını yada en azından 18 yaş sınırı getirilmesini talep etmişlerdi.

Filmin gösterime girmesi planlanan 27 Ocak tarihi de ayrı bir tepki konusu oldu. Zira 27 Ocak tarihinde Almanya`da ‘Soykırım Anma Günü’, 1996 yılından bu yana bu tarihte, Nazi döneminde katledilen 6 milyon Yahudiyi anmak için çeşitli etkinlikler ve törenler düzenleniyor. Filimin dağıtımcısı firma ise, ’Kurtlar Vadisi Filistin’in gösterimi için 27 Ocak tarihinin kasıtlı olarak seçilmediğini, daha önce Kasım ayında gösterime girmesinin planlandığı, ancak yetişmemesi nedeniyle tüm dünyada bu tarihte sinemalara geleceğini açıklamıştı.

2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra oluşturulan FSK, Alman sinemalarında antisemitik propoganda yapılmasını engelleme amacını taşıyor. Filmin Alman Sansür Kurulu tarafından gösterilmemesine izin verilmemesine, Federal Meclis`teki Alman - İsrail Parlamenterler Çalışma Grubu ve çeşitli derneklerin ortak başvurusunun neden olduğu tahmin ediliyor. Hıristiyan Demokrat Parti Dış Politika Sözcüsü Philipp Missfelder, filmin Almanya`da gösterilmesine karşı çıkarak, gösteriminin Nazi kurbanlarına karşı sorumsuzluk olacağını iddia etti. Sosyal Demokrat Parti SPD’de de filmin İsrail karşıtı ve antisemitist duyguları alevlendirdiğini ileri sürerek gösterimine karşı çıktı.

Berlin Antisemitizme Karşı İnisyatifi Sözcüsü Aycan Demirel de, filmin 27 Ocak’ta gösterilmesinin planlanmasını yanlış şeklinde niteliyor ve bu yüzden alınan kararın doğrulunu savunuyor.

Bu arada filimin dağıtımını üstlenen firma karara karşı hukuksal tüm yolları deneyeceklerini açıkladı. ‘Kurtlar Vadisi-Filistin’ filminin ülke genelinde 100 ayrı sinemada gösterime girmesi planlanıyordu. 2006`da vizyona giren ‘Kurtlar Vadisi–Irak’ filmi de ülkede benzer tepkilere maruz kalmış, ‘İsrail karşıtı ve şiddet yanlısı’ suçlamaları nedeniyle gösterime girdikten iki hafta sonra büyük sinema salonlarından kaldırılmıştı. Filmin buna rağmen ülkede 300 bin kişi tarafından izlenmesi endişeleri ve konuyla ilgili tartışmaları daha da arttırmıştı.XS
SM
MD
LG