Erişilebilirlik

'Kürt Sorunu Çözülmeden Ortadoğu'ya Barış Gelmez'


Türkiye'de cezaevlerindeki açlık grevleri 58. gününe girerken, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir konuyla ilgili endişelerini dile getirdi. Cezaevlerinden ölüm haberi gelmesi halinde, Türkiye'nin geri döndürülmesi imkansız olan tehlikeli bir sürece gireceğini öne süren Baydemir, hükümetin Abdullah Öcalan üzerinde 14 aydır devam eden tecridin bitirilmesi yönünde bir an önce adım atması gerektiğini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, tecridi devam ettirmenin çatışma ortamını devam ettirmek anlamına geldiğini savundu. Baydemir, ölüm oruçlarının aslında çatışma ortamını sonlandıracak bir müzakere döneminin açılması için başlayan bir süreç olduğunu belirtti. Baydemir, ayrıca, tecridin kalkmasını takiben İmralı'dan yapılacak tek bir çağrıyla açlık grevi krizinin sonlanabileceği mesajını verdi. Baydemir, Öcalan üzerindeki tecridin hukuki kurallar gereğince kaldırılması için tüm çevrelerin katkıda bulunması çağrısını tekrarladı.

Kürt sorununun büyük ölçekli bir sorun olduğunu belirten Baydemir, Kürt halkıyla Türk devleti arasında barış sağlanmadan Ortadoğu'ya kalıcı barış gelemeyeceğini iddia etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, Kürt sorununun çözümünün Ortadoğu'da demokrasi standartlarının yükselmesi için bir dönüm noktası anlamına geldiğini savundu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in açlık grevinin bitirilmesini sağlamaya yönelik olumlu açıklamalarına da değinen Baydemir, bakanların sergilediği tutuma karşılık Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gerginliği tırmandırıcı söylemini sürdürmesini eleştirdi.

Amerika'nın Sesi Kürtçe Yayın Bölümü'nden Mutlu Çiviroğlu'nun Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'le yaptığı söyleşiyi aşağıdaki ses dosyasından dinleyebilirsiniz.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için

Yorumları oku (3)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG