Erişilebilirlik

Kürt Siyasi Partilerinden BM NATO ve AB’ye Çağrı


Aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Devrimci Demokratlar (DDKD), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürt Demokratlar Platformu (KDP), Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (TKDP)’inin bulunduğu 8 Kürt siyasi partisi, Türkiye’nin Suriye operasyon yapmayı tartıştığı bu günlerde, ortak bir açıklama yaptı.

Kürt Siyasi Partilerinden BM NATO ve AB’ye Çağrı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Partiler adına konuşan HDP Milletvekili Saliha Aydeniz, Kürt sorununun güvenlik siyasetiyle çözülemeyeceğini söyledi.

Aydeniz, “Özellikle Türk Ordusunun 1980’lerden bu yana sürekli, “güvenlik nedeni ile” yaptığı sınır ötesi harekatların güvenlikle ilgilisi olmadığı gibi Kürt sorununu da ağırlaştırmıştır. Kürt sorunu Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana güvenlik siyasetiyle çözülmedi, çözülmez de” dedi.

Türkiye’nin derdinin sınır güvenliği olmadığını iddia eden Aydeniz, “Açıktır ki Türkiye’nin derdi “sınır güvenliği” ya da “güvenli bölge” değil. Derdi sınır güvenliği olsa “sınırda ortak devriye” önerisine “evet” derdi. Kaldı ki Türkiye’nin sınır güvenliği üyesi olduğu NATO’nun güvencesi altındadır yani öyle bir sorunu yoktur. Türkiye, Afrin-Kamışlo-Şengal...hattında kalıcı işgal hesapları yapıyor! Yapılanlar “askeri operasyon” değil işgaldir” diye konuştu.

Aydeniz, BM, NATO, AB ve AK’ye Türkiye ve İran’ın uyarılması çağrısı yaparak, şu taleplerde bulundu;

“1 – Türkiye ve İran’ın, IKBY ve KSDÖY’nin egemenlik alanlarında giriştikleri işgalleri kınıyoruz. Bu işgallere son vererek askeri güçleri çekilmelidir.


2 – Başta BM, NATO, Avrupa Konseyi, AB Komisyonu ve uluslararası kurumları; IKBY ve KSDÖY’nin egemenlik alanlarına yönelik silahlı müdahale ve işgallere yönelenleri uyarmaya ve sorunların yalnız siyasal, demokratik, barışçıl yollar ile çözümünün olanaklı olduğunu belirterek çözüme katkı sunmaya çağırıyoruz.

3 – Türkiye, İran ve bölge halklarını, demokrat, duyarlı kamuoyunu, kendi ülkelerinin bu işgal hareketlerine karşı “savaşa, işgale hayır” diyerek tutum almaya çağırıyoruz.

4 – Halkımızı, siyaset kadrosunu; Kürdistan parçalarındaki kazanımlarını koruyup büyütmeye, engelleri aşmada partilerin değil Kürdistan halkının çıkarlarını esas alarak sahiplenmeye çağırıyoruz. “

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG