Erişilebilirlik

Kürt Siyasetçiler Öz Yönetimi Tartışıyor


Diyarbakır- Türkiye’de hükümetin sert tepki gösterdiği öz yönetim, Doğu ve Güneydoğu’daki DBP’li bütün belediye başkanlarının katıldığı toplantıda gündeme geldi. Kürt siyasetçiler, belediye başkanları ve partililerin katıldığı toplantıda öz yönetim tartışmaya açıldı.

“Yüzde 90’a göre Kürt Sorunu yerel yönetimler sorunudur”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Kürtlerin 500 yıl önce bile özerk yönetime sahip olduğunu söyledi. Anlı, “Kendi bulundukları alanda asker vermediler, vergi vermediler ama bu ülkenin bir parçası olarak beraber yaşadılar, birlikler, beylikler kendi idari yöntem ve sistemlerle varlıklarını sürdürdüler. Kürt meselesi nedir dediğimizde yüzde 90’ından ‘yerel yönetimler sorunudur’ cevabını alıyorsanız, hepimizin durup düşünmesi lazım. Bizler açısından bu sadece siyasal talep değil demokratik bir haktır ve Kürtler bu coğrafyada bunun örneklerini geçmişte olduğu gibi bugün de ortaya koymaktadırlar,” dedi.

“Herkes için öz yönetim istiyoruz”

Anlı, öz yönetimi sadece Kürtler için istemediklerini vurgulayarak, “Yüz yıllar boyunca Osmanlı döneminde özerk bir şekilde varlığını sürdüren Kürtler, bugün sadece Kürt illeri için değil, tüm Türkiye için, merkezi otoritenin tahakkümü yerine bu yeni demokratikleşme modelini öneriyor. Özerkliğin öz yönetim talebiyle gerçekleştirilebileceği defalarca görülmüştür.O halde öz yönetim bir çıkış yolu olarak hepimizin umut ettiği ve uğruna mücadele ettiği barışı gerçekleştirmek için bulunmaz fırsattır. Daha az devlet daha çok toplum, daha az devlet daha çok öz yönetim daha az merkez daha çok yerinden yönetim sadece kendimiz için değil bu ülkede yaşayan herkes için istiyoruz. İzmir için istiyoruz Trabzon için istiyoruz, Akdeniz için de istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Türk ve Dünya kamuoyu şiddet isteyenler durdursun”

Anlı, yaşanan olaylar nedeniyle dünya kamuoyunun Türkiye’yi durdurması çağrısı yaptı. Anlı, “Öz yönetim bu savaşın yükünü en fazla çeken Kürt halkının barış talebidir. Barış talep eden her kim olursa olsun onu iki kulağımızla dinlemeliyiz. Şiddet,baskı ve zulümde direten kim olursa olsun ona karşı direnmeliyiz, onu barışa mecbur kılmalıyız. Öz yönetim talep eden insanlar barış talep etmektedirler. Tüm Türkiye halkı ve dünya kamuoyunun bu talebe kulak vermesi, onu dinleyip anlamaya çalışması gerekmektedir. Şiddet ve baskıyı tek yol olarak dayatanları, Türkiye halkları ve dünya kamuoyu tarafından durdurulmasından başka çare yoktur” şeklinde konuştu.

Anlı, öz yönetim ilanı nedeniyle tutuklanan DBP’lilerin serbest bırakılmasını istedi. İki gün sürecek toplantıda, öz yönetim bütün yönleriyle tartışılacak. Tartışmalar katılanlar hukuk, siyaset, ekonomi gibidokuz başlıkta görüşlerini açıklayacak.

Kürt Siyasetçiler Öz Yönetimi Tartışıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00

XS
SM
MD
LG