Erişilebilirlik

Kürt Partilerinden Çağrı: ‘Şeyh Sait’in Mezar Yerini Açıklayın’


Şeyh Sait ve arkadaşlarının 92. ölüm yıldönümünde, Azadi Hareketi, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kuzey Kürdistan Demokratik Partisi (PDK Bakur), Türkiye Kürdistan Demokratik Partisi (PDK-T), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ile Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Grup adına konuşan PSK Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, yüzyılın başında dünya düzeni değişirken Kürtler’in ihanete uğradığını söyledi. Şeyh Sait ve arkadaşları hakkında idam cezası veren mahkemenin yasal olmadığını savunan Bozyel, “Diyarbakır’da hiçbir hukuksal dayanağı olmayan ‘İstiklal Mahkemeleri’ kuruldu. Kürt halkının güzide önderlerinden Şeyh Sait ve 46 arkadaşı, bundan 92 yıl önce bugün, ‘İstiklal Mahkemeleri’ tarafından haksız ve yargısız bir biçimde, bütün uluslararası hukuk kuralları çiğnenerek Diyarbakır Dağkapı’da idam edildi. Onların şahsında aslında yok edilmek istenen Kürt halkının özgürlük iradesiydi. Kürt halkının eşit, özgür ve onurlu bir biçimde yaşama talebi darağacına çekilmişti” dedi.

Bozyel, devletin Kürtler’den özür dilemesi gerektiğini söyleyerek, “Devlet Kürt liderlerinden başta Şeyh Sait ve arkadaşları olmak üzere Seyit Rıza ile Saidê Kurdî’nin yok ettiği mezarlarının yerini açıklamalıdır. Devlet, Kürt halkına karşı yüz yıldır gerçekleştirdiği mezalimden dolayı resmi olarak özür dilemelidir. Biz Kürdistan parti ve hareketleri olarak, köklerimizi asla unutmayacağız. Baş aşağı edilmek istenen tarihimizi ayakları üzerine oturtmak için karalılıkla çalışacağız, Üzerine güçlü ve aydınlık bir geleceği kurmak için geçmişimizi yeniden inşa edeceğiz, Ulusal tarihimize ilişkin karartma ve çarpıtma girişimlerine asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Hak ve Özgürlükler Partisi’nden yapılan yazılı açıklamada ise, Şeyh Sait ve arkadaşlarının itibarlarının iade edilmesi çağrısı yapıldı.

İsyanın bastırılmasından sonra kurulan İstiklal Mahkemesi’nde yargılanan ve 46 arkadaşıyla birlikte idama mahkum edilen Şey Sait 29 Haziran 1925’te asıldı. Diyarbakır Ulucamii önünde idam edilen Şeyh Sait’in nerede gömülü olduğu bilinmiyor. Mezar yerinin açıklanması için yıllardır yapılan girişimler sonuçsuz kaldı.

HDP Milletvekili Feleknas Uca, Şeyh Sait ve arkadaşlarının mezar yerini soru önergesiyle Başbakan Yıldırım'a sordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG