Erişilebilirlik

‘Kürt Milliyetçiliği ve Türkiye’nin Geleceği’


Kurt Konferansi

Başkent Washington'da Barış ve Demokrasi Partisi BDP’nin ev sahipliğindeki ilk Kürt konferansından bir hafta sonra Kürt başlıklı başka bir toplantı gerçekleşti

Amerika’da bölge çalışmaları yapan akademisyenlerin ağırlandığı konferansta ‘Çağdaş Türkiye’de Kürt Milliyetçiliği’, PKK, ‘Kürt Milliyetçiliği ve Türkiye’nin Geleceği’ gibi başlıklar masaya yatırıldı.

Türkiye’deki Kürt meselesinin farklı boyutlarının irdelendiği konferansta Amerika ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenler araştırmalarını paylaştı.

Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi Deniz Tansı Amerika’nın Körfez Savaşı'nda bölgedeki varlığının PKK’nın bugünkü konumunda etkili olduğunu ve PKK’nın sadece İmralı’dan değil aralarında Kandil, Ankara ve Diyarbakır’ın da bulunduğu dört farklı noktadan yönetildiğini savundu.

Kürt Konferansi
Kürt Konferansi
“PKK ile mücadeleye 300 milyar dolar harcandı”

Houston Universitesi Gülen Enstitüsü öğretim üyesi Doğan Koç ise PKK’yı çıkış noktasından bu güne rakamlarla aktardı. Koç’un araştırmasına göre Türkiye’de 5 bin 560 sivil hayatını kaybederken 6 bin 600 güvenlik gücü şehit oldu. Türkiye’nin PKK ile mücadelesi kapsamında hayatını kaybeden PKK mililtanın sayısını ise 32 bin olarak aktardı.

Doğan Koç ayrıca, Türkiye’nin PKK sorunuyla mücadeleye 29 yılda tam 300 milyar dolar harcadığını kaydetti. Sınır ötesi operasyonların ise PKK’ya katılımı arttırmanın önüne geçemediğini de sözlerine ekledi.

Virginia Tech Üniversitesi Alexandria Kampusunda gerçekleşen ve gün boyu süren konferansta ayrıca, çözüm süreci kapsamında PKK lideri Abdullah Öcalan ile müzakereler, Türkiye’de modernleşme dindarlık ve Kürtlerin etnik milliyetçiliği gibi pek çok başlık ele alındı.
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG