Erişilebilirlik

Kürt Lider Barzani Fransa'da Sarkozy İle Görüştü


Kuzey Irak’taki Yerel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Ankara ziyaretinin ardından Fransa’nın başkenti Paris’e gelerek bir dizi resmi ziyarette bulundu. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile bir araya gelen Barzani, temaslarının ardından yaptığı değerlendirmede “Türkiye ile ilişkilerinde iyimser olduğu” mesajını verdi.

Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani geçtiğimiz hafta Ankara’da gerçekleştirdiği temasların ardından iki günlük resmi bir gezi için Fransa’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Elysee Sarayı’nda görüşen Barzani, Sarkozy’nin daveti üzerine gerçekleşen görüşmeyle ilgili bilgi vermedi.

Dışişleri Bakanlığında da Bernard Kouchner ile bir araya gelen Barzani ticaret, eğitim, sağlık ve teknoloji alanlarında ikili ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen anlaşmalara imza attı. Barzani, Kouchner’le görüşmesinde Erbil’e konsolosluk açan Fransa’ya, en zor anlarında dahi, Kürt sorununun çözümüne katkı sunduğu için teşekkür etti.

Temaslarının ardından yabancı basın mensupları ile bir araya gelerek geziyi değerlendiren Barzani, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda umutlu olduğu mesajını verdi.

Paris’e gelmeden önce Ankara’da son derece olumlu temaslarda bulunduğunu vurgulayan Barzani, son ziyaretinde Ankara ile geçmişten kaynaklanan bazı görüş ayrılıklarını da giderme fırsatı bulduklarını söyledi. Mesut Barzani, Türkiye-İran yakınlaşmasına ilişkin bir soruya “iki ülke arasındaki yakınlaşmanın Kürt bölgesi için sorun oluşturmadığını” dile getirdi. Kürt lider, İran'ın, PKK’nın İran'daki kolu olan PEJAK üyelerine yönelik operasyon çerçevesinde Irak'ın kuzeyini bombalamasını eleştirdi ve bu konuda Bağdat'taki merkezi hükümetle temas kurarak İran

Barzani, İsrail ile ilişkilere ilişkin bir soruyu da “artık bu sorudan yoruldum, İsrail eğer bizimle yakınlaşmak istiyorsa gelir Bağdat’ta Federal Devlet’te büyükelçilik açar, Erbil’e de konsolosluk açar ve böylece diplomatik ilişki başlar” diye yanıtladı.

XS
SM
MD
LG