Erişilebilirlik

Kürt Güçleri Şii Milislerle Çatıştı:13 Ölü


Selahaddin Vilayetine bağlı, Tuzhurmato kasabasındaki çatışmalar Cumartesi gece yarısı başladı. İddiaya göre Şii milis örgütü Heşdi Şabii mensupları, kasabanın ileri gelenlerinden Goran Gewher’in evine el bombası attı. Gewher’in korumalarını karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı.Sabaha kadar süren çatışmalarda, 1’i komutan 3 peşmerge yaşamını yitirirken, 8 milis öldürüldü.

Olayın duyulmasının ardından Kürt Yönetimi bölgeye yeni birlikler sevk ederek, kasabayı kuşattı. Çatışmalarda, KDP’ye ait bir bina bombalandı. Olayda 3 güvenlik görevlisi yaralandı.Kasabanın değişik noktalarından süren çatışmalarda 2 peşmerge daha hayatını kaybetti.

Çatışmalar sürerken bir yandan da tansiyonunu düşürülmesi çabaları sürdü. Akşam saatlerinde bir açıklama yapan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Tuzhurmatu'da ateşkes ilanı konusunda anlaşma sağlandığını söyledi. Kürt yönetiminden yetkililerle Heşdi Şabi milislerinin temsilcileri katıldığı toplantıdan sonra açıklama yapan Kerim, iki grup arasında sorun olmadığını belirterek, “Ancak bazı kişiler mevcut anlaşmazlıklardan faydalanmaya çalışıyor” dedi.

Toplantıya katılan Kürt yönetiminin temsilcileri, Heşdi Şabi’nin Tuzhurmatu’dan çekilmesi halinde, bölgeye sevkedilen birliklerin çekileceğini belirtti.

Kürt Yönetimi ve Bağdat arasındaki tartışmalı bölgelerin içinde bulunan Tuzhurmato, IŞİD’in Selahaddin Vilayetini işgal etmesi üzerine peşmerge güçlerinin kontrolüne geçti. Daha sonra Haşdi Şabi milislerinin de kasabaya girmesi tansiyonu yükseltti.

XS
SM
MD
LG