Erişilebilirlik

Kürt Güçlerden Türkiye’ye Suçlama


Suriye’deki Kürt yetkililer ve insan hakları eylemcileri, Türk topçusunun sınır ötesinden düzenlediği saldırıda en az altı Suriyeli Kürt savaşçının öldüğünü ve çok sayıda savaşçının da yaralandığını bildiriyor.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, Afrin’de yaralananlardan bazılarının sivil olduğunu bildiriyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Ahmet Ali adlı yaralı bir Kürt savaşçı, Türk topçularının saldırmadan önce iki silah arkadaşının da “Türk keskin nişancılar” tarafından vurularak öldürüldüğünü söyledi. Arkadaşının cesedini almaya çalışan bir başka Kürt savaşçının da Türk tarafından yapılan havan topu saldırısına maruz kaldığı belirtiliyor.

Afrin PYD’ye bağlı YPG’nin kontrolünde. YPG Amerika’nın gözünde IŞİD’le mücadele eden meşru bir grup, ama Türkiye örgütü PKK’yla aynı görüyor.

Türk askeri kaynaklar Afrin’deki topçu operasyonunun sınır muhafızlarının Suriye içlerinden kaynağı belirsiz saldırganlarca makineli tüfek saldırısına hedef olmasının ardından başlatıldığını açıkladı. Doğan Haber Ajansı’na konuşan kaynaklar, Türk ordusunun “taciz ateşine angajman kuralların içinde yanıt verdiğini” bildirdi.

IŞİD’le mücadele eden YPG savaşçılarının Ağustos ayı sonlarına doğru Cerablus’a girmesinin ardından bölgedeki Kürt grupla Türkiye arasında gerginlik bir anda tırmandı.Amerika iki tarafa da itidal çağrısı yaptı, dikkatlerini IŞİD’le mücadeleye vermelerini istedi.

Bir süre önce CNN’e demeç veren ABD Savunma Bakanı Ash Carter, hem Türkiye’nin hem de Suriyeli Kürtler’in IŞİD’le mücadele yürüteceği coğrafi alanlar konusunda uzlaşmaya vardıklarını söyledi. Carter, tarafların bu coğrafi alanları aşmaları durumunda istenmeyen çarpışmaların yaşanabileceğine dikkati çekti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG