Erişilebilirlik

Kürt Güçler Tel Abyad'a Doğru İlerliyor


Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinden çekilen bu fotoğraf, koalisyonun Tel Abyad'a düzenlediği hava saldırısı sonrasını gösteriyor

Binlerce Suriyeli, Kürt milislerin Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine komşu Tel Abyad’a yaklaşmasıyla birlikte çatışmalardan uzak kalmak için kuzeydeki sınıra doğru kaçmaya başladı

Kürt milisler Suriye-Türkiye sınırında IŞİD’in elinde bulunan ve örgüt için stratejik öneme sahip olan Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine komşu Tel Abyad kasabasına doğru ilerliyor.

Tel Abyad kasabasının kontrolunu geri almak, IŞİD militanlarının ve militanlara akan kaynakların yolunu kesmek anlamına geliyor

Demokratik Birlik Partisi PYD’nin silahlı kolu olan Halk Savunma Güçleri YPG milislerinin sözcüsü, kaçanlara sosyal medya aracılığıyla gönderdiği mesajda ülkeyi terk etmek yerine Hasakah gibi iç kesimlerdeki kentlere gidip çatışmaların bitmesini ülke içinde beklemeleri çağrısında bulundu.

Bazı Suriyelilerin sınırdan Türkiye'ye geçiş yaptığı bildirildi. Sınırda bulunan bir muhabir, Türk askerlerinin Suriyelilerin giriş yapmasına izin verdiğini belirtirken başka görgü tanıkları, kimi Suriyelilerin sınırdaki tel örgüyü keserek Türkiye tarafına geçtiklerini söylüyor.

Öte yandan mültecilere ilişkin kaygılarını dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgenin boşalmasının iki Kürt grup PYD ve PKK’nın işine yaratacağını söyledi. Bunun iyiye işaret olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye-Türkiye sınırında Kürt grupların varlığının güçlenmesinden kaygılanıyor.

Suriye’nin kuzeyinde Amerika liderliğinde hava saldırıları düzenlenmesine ısrarla karşı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu saldırıların bölgedeki Arap ve Türkmenler'i hedef aldığını, Kürtler'e ise yer açtığını belirtiyor.

Koalisyon güçleri, bir hafta boyunca günde 20‘den fazla IŞİD mevzisini hedef aldığı hava saldırılarından sonra dün ve bugün oparasyonları hafifletti. Amerika Savunma Bakanlığı, dün gece Irak’ta 12, Suriye’deyse sadece Kobani’de olmak üzere bir hava saldırısı düzenlendiğini bildirdi.

Başkan Barack Obama’nı IŞİD’le mücadele koalisyonu özel temsilci yardımcısı Brett McGurk, Suriye'de Kürtlerin ve diğer birliklerin IŞİD'e karşı kazanımlar elde ettiklerini söyledi. NBC Televizyonu'nda bir programa katılan Brett McGurk, 'Amerika ne zaman Iraklı güçlere, aşiret güçlerine ya da Kürt milislere danışmanlık yapsa, eğitim ve destek verse, bu güçler IŞİD'e karşı başarı elde ediyor' şeklinde konuştu. Anbar vilayetindeki aşiretlerle işbirliği yaptıklarını belirten McGurk, önümüzdeki haftalarda yeni aşiret güçlerinin de mücadeleye katılacağını kaydetti.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG