Erişilebilirlik

'Küresel Isınmanın Kaynağı İnsanlar'


Birleşmiş Milletler’e bağlı bir panel tarafından hazırlanan yeni bir rapor, küresel ısınmanın ana nedeninin insanlar olduğunun neredeyse kesinleştiği sonucuna varıyor

Ortalama sıcaklıkta gözlenen değişim, 1901 - 2012
Ortalama sıcaklıkta gözlenen değişim, 1901 - 2012
New York’ta yapılan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nde açıklanan raporda, küresel ısınmaya yüzde 95 olasılıkla insanların yol açtığı bildirildi. Panel, 2007 raporunda bu yüzdenin yüzde 90 olduğunu bildirmişti.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, son raporun alarm verici olduğunu söyledi, bilimsel verileri reddedenlerin ya da harekete geçmek yerine bahane üretenlerin ‘ateşle oynadığını’
İklim değişikliği raporu - Ortalama sıcaklıktaki değişim
İklim değişikliği raporu - Ortalama sıcaklıktaki değişim
savundu.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin başkan yardımcısı, atmosfer ve okyanusların ısındığını, kar ve buz miktarının azaldığını, tüm dünyada deniz seviyesinin yükseldiğini, sera gazı miktarının artığını açıkladı.

Panel, bu yüzyılda küresel sıcaklık ortalamasının 0,3 ila 4,8 derece arasında artacağını, deniz
Arazi üzerindeki yağışta gözlenen değişim, 1901 - 2010
Arazi üzerindeki yağışta gözlenen değişim, 1901 - 2010
seviyesininse 26 ila 82 santimetre yükselmesinin tahmin edildiğini belirtiyor. Bununla birlikte tüm dünyada daha fazla sıcak hava dalgası, kuraklık ve sel yaşanması bekleniyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin değerlendirmeleri oldukça önemli, çünkü Birleşmiş Milletler, iklim anlaşması için yapılacak görüşmelerde bu panelin değerlendirmelerini bilimsel temel olarak alıyor.

Atmosferik CO2 artışı
Atmosferik CO2 artışı
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, panelin raporunun 2015’te nihai hale getirilecek iklim anlaşması için çok gerekli olacağının altını çizdi. Ancak bu anlaşmanın devletleri, sera gazı salımını kısmaya zorlayıp zorlamayacağı bilinmiyor. Uzmanlar iklim değişikliğini önlemek için ülkelerden sera gazı salımını azaltmalarını istiyor.
XS
SM
MD
LG