Erişilebilirlik

2012'de Küresel Ekonomide Önemli Düzelme Beklenmiyor


2012'de Küresel Ekonomide Önemli Düzelme Beklenmiyor

Uzmanlara göre, bütçe sıkıntıları, işsizlik ve Avrupa’daki kriz yüzünden zor günler yaşayan Amerikan ekonomisinde 2012’de ciddi bir düzelme beklenmiyor

2011’de kriz üstüne kriz yaşayan küresel ekonomi 2012’de düzelecek mi? Amerikan ekonomisindeki sorunlar devam edecek mi? Uzmanlara göre, bütçe sıkıntıları, işsizlik ve Avrupa’daki kriz yüzünden zor günler yaşayan Amerikan ekonomisinde 2012’de ciddi bir düzelme beklenmiyor.

Kongre’deki bütçe görüşmelerindeki olumsuz hava ve yeniden ekonomik durgunluğa girileceği korkusu, 2011’de Amerikan ekonomisini bir krizden ötekine sürükledi.

Wells Fargo Bankası ekonomistlerinden Mart Vitner’a göre 2012, 2011’e benzeyen bir yıl olacak: "Yılın ilk yarısında büyüme tahminleri beklenenin altında kalacak. Özellikle Avrupa’daki kriz kötüleşirse, yeni bir duraklama korkusu artacak. Ancak yılın ortasından başlayarak, büyük olasılıkla da yaz sonunda daha olumlu ekonomik veriler almaya başlayacağız."

O dönemde Amerika’da başkanlık seçim kampanyası iyice kızışacak. Seçmenin kafasındaki en önemli konu da işsizlik olacak. Standard and Poor’s kredi derecelendirme kuruluşu uzmanı Beth Ann Bovino’ya göre, ekonomi, işsizliği yüzde 8,6’nın altına çekemeyecek kadar yavaş büyürse, işsizlik sorunu devam edecek: "Bence işsizlik oranı biraz artacak, yılın büyük bölümünde yüzde 9’da kalacak, yıl sonuna doğru ekonomi toparlandıkça düşmeye başlayacak."

Brookings Enstitüsü’nden ekonomist George Perry daha iyimser: "Avrupa’daki durum daha da kötüleşmez ve Çin’deki büyüme yavaşlamazsa bence Amerika’da işsizlik oranı 2012 sonunda bu 2011’dekinden daha düşük olur."

IHS Global Insight’tan Nigel Gault’a göre, esas büyük tehdit, Euro kullanan 17 ülkedeki ekonomik durgunluktan kaynaklanıyor: "Euro Bölgesi Krizi sadece ekonomik duraklama yüzünden en büyük tehdit olarak görünmüyor. Riskin büyüklüğü, Euro krizinin büyük bir küresel mali krize dönüşme tehlikesinden kaynaklanıyor. En kötümser tahminle, durum 2008 ve 2009 yıllarında gördüğümüz kadar kötü olabilir."

Ekonomistlere göre, Yunanistan gibi kriz içindeki ülkeler, Euro kullanmaktan vazgeçerse, bütün tahminler boşa çıkar. Amerika dahil bazı ülkelerin kamu borçları da kaygı konusu. Uzmanlar, gerekli olsa da harcamalarda kesinti yaparak kemerleri sıkma politikaları uygulamanın kısa vadede zaten zayıf olan küresel ekonomik düzelmeyi daha da yavaşlatacağı uyarısında bulunuyor.

XS
SM
MD
LG