Erişilebilirlik

Kürdistan Bayrağı Tartışması Yargıya Taşındı


Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani’in Türkiye ziyareti günler önce sona erse de, tartışmalar hala sürüyor. Tartışmanın bir tarafında ulusalcı görüşleriyle bilinen Sözcü gazetesinin yazarları Emin Çölaşan ve Yılmaz Özdil var. Diğer tarafında ise Kürt partileri, kurumları ve kişiler bulunuyor. Özellikle Emin Çölaşan’ın Barzani’ye hakaret eden ifadeler içeren yazısı büyük tepki topladı. Birçok kişi tepkisini sosyal medyada dile getirirken, bazı kesimler suç duyurusunda bulundu. İlk suç duyurusunu Şırnaklı avukat Ali Bayram, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptı. Bayram suç duyurusu dilekçesinde, Çölaşan’ın Mesut Barzani şahsında Türkiye’de yaşayan Kürtler’e hakaret ettiğini belirterek, “Kürtleri aşağılayan ve halkı kin ve düşmanlığa açıkça teşvik eden, Çölaşan hakkında kamu davası açılmasını talep ediyorum. Şüpheli Emin Çölaşan, ‘Bu adi herif yine Türkiye’de’ başlıklı yazısında Türkiye’de yaşayan Kürt vatandaşların onurunu ve saygınlığını zedeleyen ağır hakaret ve sözler sarf etmiş ve son derece ayrıştırıcı bir dil ve üslup kullanmıştır. Şüpheli, Kürtler’e karşı olan kin ve öfkesini Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Sayın Mesut Barzani’nin şahsında cisimleştirirken aslında Türkiye’de yaşayan tüm Kürtler’e doğrudan hakaret etmekten de imtina etmemiştir. Zira şüpheli yazısında ‘adına Barzani denilen alçak ve adi herif’ belirlemesini yaparken aslında Türkiye’de yaşayan Kürtlere de açık bir göndermede bulunmuştur” dedi.

Bir suç duyurusu da Diyarbakır Barosu’ndan geldi. Baro yönetimi savcılığa verdiği dilekçede, Çölaşan hakkında "Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama" suçundan dava açılması istendi.

Bölgenin en eski partilerinden olan Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Lideri Mesut Tek te suç duyurusunda bulunanlar arasında. Tek, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek Çölaşan hakkında suç duyurusunda bulundu. Tek, Çölaşan hakkında "hakaret ve nefret suçu ile kişilik haklarına" saldırı nedeniyle dava açılmasını talep etti.

PKK çizgisi dışındaki siyasi oluşumlardan Azadi Haraketi, Kürdistan Özgürlük Partisi, Kuzey Kürdistan Demokrat Parti de ortak bir açıklama yaparak Çölaşan’a tepki gösterdi. Açıklama şöyle: ”Bu pespaye kişiliğin her türden gayri insani hakaretleri ile ahlak ve seviye yoksunu ifadelerini kendisine fazlasıyla iade ediyoruz. Kürt ulusal liderlerine ve Kürdistan bayrağına yönelik her girişimin karşısında bizi bulacağını dosta da düşmana da ilan etmeyi bir görev sayıyoruz.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG