Erişilebilirlik

Kuraklık Tüm Dünyada Ekmek Fiyatlarını Etkiliyor


Dünyanın en büyük buğday ihracatçılarından olan Rusya son 100 yılın en sıcak yazından olumsuz etkilendi. Ciddi kuraklık ve yangınlara yol açan aşırı sıcaklar Rusya’daki buğday mahsulünün beşte birini yok etti. Zararın daha da artması bekleniyor. Sıcak dalgası dünya çapında ekmek fiyatlarının da artması anlamına geliyor.

Dünyanın 3’üncü büyük buğday ihracatçısı olan Rusya, kuraklık ve yangınların buğday mahsulünün yüzde 20’sinden fazlasını yok ettiğini belirtiyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, gıda fiyatlarının artışını önlemek için yılın geri kalanında hububat ihracatına yasak getirdi.

Dimirti Rilko, Moskova’daki Tarım Çalışmaları Enstitüsü’nde uzman.

Rilko, “Bu durum un fiyatında artışa neden olacak, zaten şimdiden artış başladı bile. Bu da daha sonra ekmek fiyatlarında artış demek” diyor.

Avustralya ve Kanada gibi büyük buğday ihracatçıları, buğday sıkıntısından en çok yararlananlar oldu. Amerika’da buğday fiyatları geçtiğimiz birkaç haftada yüzde 70’in üzerinde arttı. Ancak piyasa uzmanı Alan Knuckman, fiyatların, tarihteki rekor fiyatların altında olduğunu düşünüyor: “Genel duruma bakarsanız buğday fiyatlarının 2008’de yüksek olduğunu görürsünüz. Şu anda o fiyatların yakınında bile değiliz.”

Ancak Rusya’da sıcak dalgasının ne zaman geçeceği bilinmiyor.

Birleşmiş Milletler Gıda Dairesi, dünyadaki buğday arzının önümüzdeki yıllarda buğday üreten ülkelerdeki sorunlar yüzünden düşeceğini tahmin ediyor. Uzmanlar, en çok etkilenecek bölgelerin hükümetlerin gıda fiyatlarına sübvansiyon uyguladığı Ortadoğu, Afrika ve doğu Asya’nın belli bölümleri olacağını söylüyor.

XS
SM
MD
LG