Erişilebilirlik

Kültür ve Turizm Bakanı Günay Berlin'de ITB'ye Katılıyor


Kültür ve Turizm Bakanı Günay Berlin'de ITB'ye Katılıyor

Dünyanın en büyük turizm fuarı olan ITB Berlin’de açıldı. Fuar, bu yıl Kuzey Afrika’daki ülkelerdeki gelişmelerin sektöre etkisinin gölgesinde yapılıyor. Berlin muhabirimiz Cem Dalaman, fuara katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’la konuştu.

Geleneksel olarak Mart ayında Berlin’de yapılan ve beş gün süren ITB fuarı dünyanın farklı bölgelerinden yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. 1966 yılından bu yana gerçekleştirilen ve geçen 2010 yılında Türkiye'nin onur konuğu olduğu ITB Berlin 5 milyar Euro'luk ticaret hacmine sahip. Turizm dünyada gelir ve istihdam alanlarında en önemli sektörlerden biri olma yolunda. Dünyada 944 milyar dolarlık bir turizm pastası var. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin Avrupa turizm piyasasından yüzde 4,6, dünya çapında ise yüzde 2,5 payla en önemli 20 turizm destinasyonu içinde turist sayısı açısından 7’nci, turizm geliri açısından ise 9’uncu durumda olduğunu ve bu yıl yeni rekorlar amaçladığını söylüyor.

ITB Berlin'de Kuzey Afrika’da yaşananlara paralel, dünya turizm sektörünün gelişmesi ve güncel siyasi sorunların turizme etkisi gibi konular gündemi belirliyor. Sektör temsilcileri özellikle Mısır ve Tunus gibi ülkelere yönelik rezervasyonların Türkiye’ye kaydığını savunurken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay konuya siyasi yaklaşıyor.

Son haftalarda Türkiye’de Kars’taki bir anıtın yıkılması yönündeki tartışmalar, İstanbul’da bir sergi açılışında yaşanan olaylar ve son olarak Antalya’da bira içen iki kişiye ceza verilmesi turizm çevrelerinde ve Alman basınında Türkiye’nin imajına zarar veren olaylar olarak tanımlandı. Bakan Günay, bu olayların abartılmaması gerektiği görüşünde.

Bu arada Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ziyareti kapsamında kültürden sorumlu Alman Devlet Bakanı Bernd Neumann ile bir araya gelerek, Osmanlı Devleti döneminde 1915’de onarım için Berlin’e götürülen ‘Hattuşaş Sfenksi’ konusunu da ele aldı. Günay, sfenksin Türkiye’ye iade edilmesi konusunda olumlu bir yanıt aldığını, ancak bunun başka eserlerin de iade edileceği anlamına gelmediğini söyledi.

Pazar günü sona erecek olan ve 180'den fazla ülkenin turizm bakanlıkları veya tanıtım ofisleri aracılığıyla temsil edildiği ITB 2011 Berlin Turizm Fuarı’nda Türkiye standında 51 otel, 29 birlik, 8 valilik ve 22 seyahat acentesi olmak üzere toplam 110 katılımcı yer alıyor.

XS
SM
MD
LG