Erişilebilirlik

Kudüs’te Filistinli Saldırganın Evi Yıkıldı


İsrail ordusu, geçen ay tramvay durağına düzenlediği saldırıda iki kişinin ölümüne yol açan Filistinli’nin evinin yıkıldığını açıkladı. Yıkılan ev, İsrail'le Filistinliler arasında gerginlik konusu olan Mescid-i Aksa Camii'nin yakınlarında bulunuyor

İsrail ordusu, geçen ay tramvay durağına düzenlediği saldırıda iki kişinin ölümüne yol açan Filistinli’nin evini yıktıklarını açıkladı.

Doğu Kudüs’ün Silvan bölgesindeki yıkımın ardından iki odalı ev enkaz yığınına döndü.

Yıkılan ev son aylarda İsrail ve Filistinliler arasında gerginliğin giderek tırmandığı ve iki tarafın da kutsal kabul ettiği Mescid-i Aksa Camii yakınlarında yer alıyordu.

İsrail güvenlik güçleri, Başbakan Benyamin Netanyahu’nun Kudüs’teki sinagoga düzenledikleri silahlı saldırıda 5 kişinin ölümüne yol açan Filistinlilerin evlerinin yıkılacağını açıklamasının ardından harekete geçti. Netanyahu, daha önceki saldırılarla ilgisi olanların evlerinin yıkım işlemlerinin hızlandırılması gerektiğini söylemişti.

Uluslararası Af Örgütü, İsrail’in bu uygulamasını, zanlıların ailesini de hedef alan “toplu cezalandırma” olarak niteleyerek uluslararası hukuka aykırı buluyor.

Kudüs’teki sinagoga düzenlenen kanlı saldırıyı Başkan Barack Obama da “Masum sivillere bu tür saldırıları hiçbir şey meşru kılamaz” sözleriyle kınamıştı. ABD Başkanı, tarafların birlikte çalışarak şiddete karşı çıkmalarını ve barış için çaba göstermelerini istemişti.

XS
SM
MD
LG