Erişilebilirlik

Küçük Petrol Sızıntısı Kontrol Altına Alındı


İngiliz petrol şirketi, Meksika Körfezindeki iki küçük petrol sızıntısından birini kontrol altına aldı.

Ancak, bunun bölgeye yayılan petrol miktarı üzerinde önemli bir etki yapması beklenmiyor. Halen 1500 metre derinlikte patlayan kuyudan biri büyük diğeri küçük iki petrol sızıntısı devam ediyor.

British Petroleum petrol şirketi, ana petrol sızıntısını durdurmak amacıyla hazırlanan dev çelik kapağın, hafta sonuna kadar deniz tabanına indirilebileceğini açıkladı.

Şirket yetkilileri 98 tonluk kapağın üç büyük sızıntıdan çıkan petrolü toplayacağını ve petrolün boruyla denizin yüzüne çıkartılacağını söylüyor. 1500 metre derinlikte ilk kez böyle bir işlemi denediklerini belirten yetkililer, başarı konusunda emin olmadıklarını kaydediyor.

Bu arada, sızıntı bölgesinde rüzgar ve dalgaların olmaması, çevreye büyük zararlar veren petrol sızıntısını kontrol altına alma çalışmalarına yardımcı oluyor.

Louisianalı çelik işçileri yaklaşık 100 ton ağırlığındaki dev kapağın yapımına, sızıntının ortaya çıkmasından hemen sonra başladı. Yeraltı petrol kuyusundaki sızıntı, bir petrol platformunda 11 kişinin ölümüne yol açan patlamadan sonra başlamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG