Erişilebilirlik

Küçük İşletmelere Destek Paketi Trump'ın İmzasına Sunuldu


ABD Temsilciler Meclisi, küçük işletmelere ve hastanelere destek amacıyla hazırlanan 484 milyar dolarlık yardım paketini kabul etti. Daha önce Senato’nun onayladığı yardım paketi böylece Başkan Donald Trump’ın imzasına sunuldu. Trump tasarıyı muhtemelen bu gece imzalayacağını açıkladı.

Bu tasarının da Kongre’den geçmesiye birlikte, Corona virüsü salgınından etkilenenlere destek için bugüne kadar yapılan harcamaların toplam miktarı 3 trilyon dolara yaklaştı. Bu ABD tarihinde bir rekor. Daha önce üç teşvik paketi Kongre’de kabul edilmiş ve Başkan Trump tarafından da imzalanmıştı.

Bu dördüncü paket de Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde 5’e karşı 388 oyla onaylandı. Tasarı Senato’da sesli oylama yöntemiyle hızlıca geçirilmişti.

Temsilciler Meclisi haftalar sonra ilk kez toplanırken, çok sayıda Kongre üyesi oturuma maskeyle katıldı. Kongre üyelerinin birbirleri arasında sosyal mesafe olması amacıyla oylama süresi uzatıldı.

Temsilciler Meclisi bugün ayrıca, ABD’de Corona virüsü salgını karşısında atılan adımları mercek altına alınması amacıyla celp yetkisine de sahip bir komisyonun kurulmasını da onayladı. Komisyon, federal bütçenin nasıl harcandığı, ABD’nin salgına ne kadar hazırlıklı olduğu ve Trump yönetiminin krizi idaresi gibi hususları araştırmada geniş yetkilere sahip olacak.

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, komisyonun, fonların ihtiyacı olanlara gittiğinden emin olmak ve sahtekarlıkları önlemek için gerekli olduğunu savundu. Cumhuriyetçiler ise zaten mevcut olan denetim mekanizmalarına işaret ederen böyle bir komisyon ihtiyaç olmadığı görüşünde. Komisyonun kurulması 182’ye karşı 212 oyla kabul edildi.

484 milyar dolarlık yardım paketi, ülkede 50 bine yakın can kaybına ve 26 milyon kişinin işini kaybetmesine neden olan Corona virüsü salgınından ciddi boyutta ekonomik zarar gören küçük işletmelere ve hastanelere mali destek sağlayacak.

XS
SM
MD
LG