Erişilebilirlik

Krizlerin Gölgesinde G20 Ruhu Korunabilecek mi?


Arjantin’de G20 Zirvesi’nde bir araya gelen diplomatlar, görüşmelerden çıkacak nihai bildirgede Paris İklim anlaşması ve Dünya Ticaret Örgütü konusunda nasıl bir dil kullanılacağıyla ilgili uzlaşma için yoğun çaba sarf ediyor. Ancak Avrupalı yetkililere göre Amerika dünya ticaret kurallarının nasıl düzeltileceği, iklim değişikliği ve göç konusunda bu süreci bloke ediyor.

Diplomatlar bütün liderlerin üzerinde mutabık kalacağı bir bildiri üzerinde çalışıyor. Ancak Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan bir yetkili, Trump yönetiminin direniş göstermesi sebebiyle zirveden çıkacak nihai bildiride ABD’yi diğer ülkelerden ayrı tutan bir dil kullanılabilir. Örneğin hazırlanan bir taslak metinde “Katılımcıların 19’u Paris İklim Anlaşması’na uyulmasının önemi konusunda mutabık ancak Amerika bu görüşte değil” ifadesi yer alıyor.

Yetkililere göre ABD, Dünya Ticaret Örgütü’nde reforma gidilmesi ya da göç konusunun bildiriye girmesine engel oluyor.

Zirveden bir bildiri çıkmaması olasılığıyla karşı karşıya olan Avrupa heyetleri ortak bir zeminde buluşamaz ve Amerika’yla ya da başka ülkelerle uzlaşı sağlanamazsa zirvede kendi bildirilerini açıklayabilirler. Avrupalı liderler sabah saatlerinde ticaret, iklim ve muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi konusunda ortak bir paydada buluşmak amacıyla Arjantin’in başkentinde zirve alanında bir araya geldi.

Fransız bir yetkiliye göre, Fransa bütün ülkeler arasında uzlaşı sağlanmazsa bile G20 ruhunu kurtarmak amacıyla belirli konu başlıklarında koalisyon ya da geçici bazı ortaklıklar kurmaya çalışıyor.

G20 Zirvesi’nin odak noktası aslında kalkınma, altyapı ve yatırım konuları olacaktı; ancak zirve resmi olarak başladığında bu temalar ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığı ve Ukrayna gerilimi gibi tartışmalı konuların gölgesinde kaldı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkan Donald Tusk
Avrupa Birliği Konseyi Başkan Donald Tusk

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, G20 liderlerini ticaret savaşlarını, Suriye ve Yemen’deki trajik durumu ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırgan tavrını görüşmeleri konusunda teşvik etti. Donald Tusk, Avrupa Birliği’nin Kırım açıklarında Ukrayna gemilerini ve personelini alıkoyması sebebiyle Moskova’ya yönelik yaptırımları genişletmesinin beklendiğini söyledi; Rusya’nın bu hamlesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Tusk, “Avrupa Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne destek konusunda tek pozisyondadır” dedi; gerilimi endişe verici bir gelişme olarak niteledi.

Buenos Aires’teki ikili görüşmelerde Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ve Suudi Veliaht Prens’in dünya liderleri tarafından zirvede nasıl karşılanacağı da gündemde önemli yer tutacak.


Suudi Arabistan, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın cinayette bir rolü olduğunu yalanladı; ancak bazı liderler Amerikan istihbaratının, cinayetin emrini verdiği sonucuna vardığı bir kişiyi meşrulaştırıyor görüntüsü vermemek adına Veliaht Prens’e karşı mesafeli davranabilir.

Cinayet sebebiyle Suudi Arabistan’ı eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da zirveye katılıyor.

ABD, Kanada ve Meksika sabah saatlerinde Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın yerini alacak olan ticaret anlaşmasını imzalamak üzere bir araya geldi.

Trump anlaşmada imzaları bulunan ülkelerin baş harflerinden oluşan USMCA kısaltmasıyla bilinen anlaşmayı ticaret ortamını tamamen değiştiren model bir anlaşma olarak niteledi.

Ticaret anlaşmasının üç ülkenin parlamentoları tarafından da onaylanması gerekiyor. ABD’de Kasım ayındaki ara seçimlerde Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu Demokratların almasının ardından Amerika’daki onay süreci sancılı olabilir.

Altı yıllık görev süresi Cumartesi günü sona erecek olan Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto anlaşmanın ticaret çerçevesini modernize ettiğini, Kuzey Amerika’da ekonomik entegrasyona ihtiyaç duyulduğunun altını çizdiğini ve anlaşmanın işçi haklarını ve çevreyi koruduğunu savundu.


Kanada Başbakanı Justin Trudeau Trump’a çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerini kaldırma çağrısında bulundu.

Başkan Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Cumartesi günü yapılması planlanan görüşme ise son dakikada Ukrayna krizi yüzünden iptal edildi. Trump’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmesi ise planlandığı gibi yapılacak. Ancak uzmanlar görüşmede bir açılım sağlanması konusunda iyimser değil.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’inse Cuma sabah erken saatte Buenos Aires’e varması bekleniyordu ancak uçakta yaşanan teknik bir sorun sebebiyle uçak Perşembe gecesi Almanya’ya döndü. Merkel’in ofisi, Almanya Başbakanı ve heyetinin hükümete ait bir başka uçakla Madrid’e uçtuğunu; daha sonra da Buenos Aires’e tarifeli uçakla gittiğini açıkladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG