Erişilebilirlik

Kırgızistan'daki Olaylarla İlgili Bağımsız Soruşturma Açılması İsteniyor


Kırgız güvenlik yetkilileri, devrik Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in Özbekistan İslamcı Hareketi dahil militan örgütlere, ülkede karışıklık çıkartmak için 30 milyon dolarlık ödeme önerdiklerini öne sürdü.

Nisan ayındaki kanlı ayaklanmadan sonra ülkesinden kaçan Bakiyev halen Beyaz Rusya’da sürgün yaşıyor.

Bakiyev’in ailesine yönelik suçlamalar bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı ancak bu konuda soruşturma açılması gerektiği vurgulandı.

Kırgızistan hükümeti soruşturma açarken Özbekistan’ın da aynı şekilde davrandığı belirtiliyor.

Ancak uzmanlar iki ülkenin soruşturmalarının dengeli biçimde yürütüleceğinden kuşku duyuyor.

Rusya Bilimler Akademisi’nde görevli uzmanlardan Sergei Arutyunov, bu tür soruşturmaların uluslararası kuruluşlar tarafından soruşturulması gerektiğini söylüyor.

Ruanda ve eski Yugoslavya’daki savaş suçlarını örnek veren uzman Kırgızistan’daki olayların da aynı çerçevede ele alınması gerektiğini savunuyor.

Rusya, Kırgız geçici hükümetinin Moskova’ya yaptığı barış gücü birlikleri göndermesi çağrılarına rağmen mesafeli bir tavır takındı. Rus uzman Arutyunov, Moskova’nın sorundan uzak durma yaklaşımını akıllıca buluyor.

Rusların ne şekilde davransalar suçlanacaklarını belirten Arutyunov, Kırgızlara yarım etseler Özbeklerin şikayet edeceklerini, Özbeklere yardım etseler bu kez Kırgızların seslerini yükselteceklerini söylüyor.

Bu arada Özbekistan’daki mülteci kampları hızla boşalırken, Kırgızistan’daki onbinlerce Özbek’in evlerine döndüğü bildiriliyor.

Kızılhaç görevlisi Joe Lowry, sınırdaki kamplardan birinde mülteci sayısının 3 binden 580’e indiğini açıkladı.

Kırgızistan’da 10 Haziran’da çıkan çatışmalarda 400 bin kişi evlerinden kaçmış, bunlardan 80 bini Özbekistan’a sığınmıştı.

XS
SM
MD
LG