Erişilebilirlik

Kırgızistan'da Anma Törenleri


Kırgızistan’da Çarşamba günkü çatışmalarda ölenler için başkent Bişkek’de anma törenleri düzenlendi.

75 kişinin öldüğü şiddet olayları Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’in devrilmesiyle sonuçlanmıştı. Ölenlerin çoğu Cuma namazından sonra toprağa verildi ve binlerce kişi kısmen yanan Cumhurbaşkanlığı sarayı önünde cenaze namazı kıldı.

Başkentte dün gece tek tük silah sesleri duyulduğu ve geçici hükümeti destekleyen grupların yağmacılığı önlemeye çalıştığı öğrenildi.

Geçici hükümetin başına getirilen muhalefet liderlerinden eski Dışişleri Bakanı Roza Otunbayeva, 6 ay içinde seçime gidileceğini açıklamıştı.

Otunbayeva, ayaklanmadan eski hükümetin baskıcı politikasını sorumlu tuttu ve ülkedeki Amerikan ve Rus askeri üslerinin statüsünde değişiklik yapılmayacağını vurguladı.

Amerikalı yetkililer Afganistan’a malzeme sevki için kullanılan Manas üssünün açık olduğunu ve uçuşların sürdüğünü söyledi.

İstifa etmeyeceğini açıklayan eski Devlet başkanı Bakiyev, yönetimi, 2005 yılında, benzeri bir ayaklanmadan sonra ele geçirmişti.

Celalabat yakınlarında bir yerde saklandığı sanılan Bakiyev, güvenlik kuvvetlerine göstericilerin üzerine ateş açma emrini kendinin vermediğini savundu.

Bakiyev, Rus ve Fransız radyolarına verdiği demeçlerde, geçici hükümetle görüşmeyle hazır olduğunu söyledi.

Muhalefet, “Lale Devrimi” olarak bilinen iktidar değişikliğinin zamanla dikta rejimine dönüştüğünü ileri sürüyor.

5 buçuk milyon nüfuslu Kırgızistan, kişi başına ortalama 2 bin 100 dolar yıllık gelirle, dünyanın en yoksul ülkelerinden biri.

XS
SM
MD
LG