Erişilebilirlik

'Barışgücü Birliklerine İhtiyaç Yok'


'Barışgücü Birliklerine İhtiyaç Yok'

Kırgızistan’ın geçici hükümet başkanı etnik çatışmaları bastırmak için barışgücü birliklerine ihtiyaç olmadığını açıkladı.

Roza Otunbayeva, Kırgızistan’ın durumu kendi kuvvetleriyle kontrol alabileceğini umduğunu söyledi. Otunbayeva, raha önce Rusya’dan asker göndermesini istemişti.

Otunbayeva, Kırgızistan’ın, çatışmalara rağmen 27 Haziran’da ulusal referanduma gideceğini bildirdi.

BM ve Avrupa Birliği, Kırgızistan’ı çatıymalar nedeniyle referandumu iptal etmemeye çağırmıştı.

Okunbayeva ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrof ile görüşen BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Moskova’ya Kırgızistan’daki durumla ilgili gösterdiği çabalar nedeniyle teşekkür etti.

Kırgızistan’da dört gündür devam eden etnik çatışmalarda yaklaşık 100 bin Özbek, evlerinden kaçarak sınır bölgesine sığındı.

Yetkililer, çatışmalarda 124 kişinin öldüğünü, bin 600 kişinin de yaralandığını bildiriyor. Ancak Özbek liderlere göre, ölü sayısı çok daha yüksek.

Özbek mahalllelerinde ev ve işyerlerini yakan Kırgızlar ülkelerinin güneyini, bölgeyi ele geçirmek isteyen Özbekistan’a karşı savunduklarını öne sürüyor.

Geçici hükümet, devrik Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in kalesi sayılan bölgeye takviye birlikler göndereceğini açıkladı. Beyaz Rusya’da sürgün yaşayan Bakiyev, yandaşlarının etnik çatışmaları kışkırttığı suçlamasını reddediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG