Erişilebilirlik

Kremlin’den Fransa’da Tutuklanan Rus Milyarderi Savunma Sözü


Rusya, Fransa’da hafta başında vergi kaçırma suçundan tutuklanan Rus milyarder işadamı ve senatör Süleyman Kerimov’u savunmak için her türlü çabayı göstereceğini belirtti.

Nice kentindeki bir savcı, Süleyman Kerimov’un resmen adli soruşturma altına alınmak üzere mahkemeye çıkacağını açıkladı. Fransa’da bu tür soruşturmalar genelde duruşmayla neticeleniyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, “(Kerimov’un) Hukuki çıkarlarını korumak için gücümüz dahilinde her şeyi yapacağız” dedi.

Fransız bir adli kaynak, Kerimov’un, Fransa’ya vergi yükümlülüklerini azaltmak için paravan şirketler kullanarak Fransız Rivierası’nda çok sayıda lüks ev satın alma suçlamalarıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kerimov’un tutuklanmasına Rus parlamentosu üyeleri sert tepki gösterdi ve bunu diplomatik ilişkiler konusunda 1961 tarihli Viyana Sözleşmesi’nin ihlali olarak niteleyen bir karar tasarısını kabul etti.

Rusya’da devlete ait Rossiya 24 televizyonu ismi açıklanmayan bir kaynağa dayanarak, Kerimov’un hakkındaki her türlü suçlamayı reddettiğini bildirdi.

Kerimov’un ailesi, Rusya’nın en büyük altın üreticisi Polyus’u kontrol ediyor.

Forbes dergisi Kerimov’u 6,7 milyar dolar civarında net gelirle Rusya’nın 21’inci en zengin kişisi olarak listelemişti.

XS
SM
MD
LG