Erişilebilirlik

Kremlin: ‘Putin Vietnam’da Trump’la İkili Görüşme Yapabilir’


Kremlin, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Başkan Donald Trump’ın bu hafta Vietnam’da görüşme yapmasının öngörüldüğünü açıkladı.

Putin’in dış politika danışmanı Yuri Ushakov, Rus liderin Vietnam’ın Danang kentinde Cuma günü başlayacak Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesi sırasında Trump’la görüşeceğini söyledi. Ushakov, iki liderin ayrıca “kapsamlı” bir başbaşa görüşme yapabileceğini belirtti.

“Konuşacak şeyler var ve buna hazırız” diyen Ushakov, görüşmenin gündem maddeleri arasında Suriye’deki savaş, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarına dair gerilim ve ikili ilişkilerdeki sorunların bulunduğunu bildirdi.

Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov da, Rus ve Amerikalı yetkililerin Trump ve Putin’in ayrı olarak biraraya gelmesi için zaman dilimi ayarlamaya çalıştıklarını kaydetti. Peskov, iki liderin baş başa görüşme olasılığının “oldukça yüksek” olduğunu aktardı.

Moskova’nın Trump döneminde ABD-Rusya ilişkilerini ilerletme umutları, ABD’de Trump’ın seçim kampanyası yetkilileriyle Rusya arasındaki olası bağlantılara yönelik devam eden soruşturmalar nedeniyle darbe yedi.

Trump ve Putin ilk olarak geçen Temmuz ayında Almanya’nın Hamburg kentindeki G-20 zirvesinde görüşmüştü. O tarihten bu yana iki ülke ilişkilerinde yaşanan gerilim daha da arttı. Kongre Rusya’ya yeni yaptırımları onaylarken, Moskova yönetimi de Rusya’daki Amerikan diplomatik personelinin sayısına sınırlama getirdi, Washington da buna yanıt olarak ABD’deki bazı Rus diplomatik ofislerini kapattı.

Putin, Trump’ın ABD’deki siyasi rakiplerini, Başkan’ın Rusya’yla daha iyi ilişkiler kurulmasına yönelik kampanya sözünü yerine getirmesini engellemekle suçluyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Vietnam’da yaptığı açıklamada benzer bir ton takınarak, ikili ilişkileri geliştirme çabasının ABD’deki iç siyasi çekişmelere kurban gittiğini savundu.

Lavrov, “Anlaşmalara varabiliriz ama maalesef bunlar hemen, Başkan Trump’ın hayatını ve faaliyetlerini mümkün olduğu kadar zorlaştırmayı amaçlayan iç siyasi çekişmelerin, iç siyasi oyunların öğesi haline geliyor” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG