Erişilebilirlik

Kremlin: ‘Flynn’in İsteği Putin’in Kararını Etkilemedi’


Kremlin, Başkan Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn ve ABD’nin Rus Büyükelçisi arasındaki diyaloğun Rusya lieri Vladimir Putin’in Barack Obama’nın başkanlığı döneminde Rusya’ya uygulanan yaptırımlara misilleme kararını etkilemediğini bildirdi.

Eski danışman Michael Flynn, Cuma günü FBI’a Rus yetkililerle görüşmesi hakkında yanlış beyanda bulunduğunu itiraf etmişti.

“Tansiyonu tırmandırmamasını istedi”

Obama yönetimi, Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği iddiası üzerine Rusya’ya bazı yaptırımlar uygulama kararı almıştı. Savcılara göre, Flynn Aralık’ta Rusya’nın Amerika’daki Büyükelçisi Sergei Kislyak’a bu yaptırımların ardından tansiyonu tırmandırmamasını istediğini söyledi.

Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov ise Pazartesi günü yaptığı açıklamada telefon görüşmesinin Putin’in kararını etkilemiş olabileceğini düşünmenin saçma olduğunu ifade etti ve bu tür ricaların Cumhurbaşkanı’na iletilmemesi gerektiğini aktardı.

Flynn, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve diğer üst düzey yetkililere, Rusya’nın Washington büyükelçisiyle yaptığı görüşmeler hakkında yalan beyanda bulunduğu gerekçesiyle, göreve gelmesinin üzerinden bir ay geçmeden Başkan Trump tarafından görevden alınmıştı.

Flynn Rusya soruşturmasında resmen suçlanan dördüncü kişi ama suçunu kabul eden ilk kişi oldu. Trump’ın eski kampanya yöneticisi Paul Manafort ve iş ortağı Rick Gates ile kampanyanın eski dış politika danışmanı George Papadopoulos da Rusya soruşturmasında suçlanan isimlerdi.

XS
SM
MD
LG