Erişilebilirlik

Korsanlardan Güney Kore'ye Tehdit


Asyalı 21 denizciyle birlikte Somalili korsanlar tarafından bir yıl rehin tutulduktan sonra geçen ay serbest bırakılan Vasi Ahmet kızıyla

Somalili korsanlar Kore komandoları tarafından öldürülen arkadaşları için tazminat ödenmesini istedi.

Güney Kore bayraklı Samho Jewelry adlı kimyasal madde tankeri, yılbaşında, 21 kişilik mürettebatıyla birlikte kaçırılmıştı. Gemiyi basan Koreli komandolar, 8 korsanı öldürmüş, 5 korsanı da canlı ele geçirmişti. Operasyonda yaralı kaptan hariç tanker mürettebatı sağ kurtarıldı.

Tehdidi yapan korsanlar arkadaşlarının intikamını almak için daha sonra kaçırdıkları bir geminin mürettebatını rehin tutuyor. “M/V Gemini” adlı gemi birkaç ay önce Kenya açıklarında kaçırılmıştı.

Geminin Kaptanı Pak Hyeon, Amerika’nın Sesi Somali bölümüne korsanların tutuklu 5 arkadaşlarının salıverilmesini de istediklerini söyledi.

Kaptan Pak, korsanların kendisiyle 24 denizciye kötü davranmadığını ancak günde sadece iki kez yemek verdiklerini ve gemiden dışarı çıkmalarına müsaade etmediklerini söyledi.

Seul hükümeti tazminat talebi konusunda resmi bir açıklama yapmadığı için Korsanların öldürülen arkadaşları için ne kadar para istediği bilinmiyor.

.

XS
SM
MD
LG