Erişilebilirlik

Korku Kenti Kilis


“Korkuyoruz, evden çıkmaya korkuyoruz. Çocukları okula göndermekten korkuyoruz. İşe gitmeye korkuyoruz. Kilis’teki durum bu: Büyük korku” Kilis Valiliği’nin de bulunduğu Cumhuriyet Meydanı’na giden Cumhuriyet Caddesi’nde konuştuğum Ayşe Hanım, tepki görmekten çekindiği için soyadını vermekten de korkuyordu.

18 Ocak’tan bu yana tam 46 kez IŞİD güçlerinin yolladığı katyuşa roketlerinin hedefi olan Kilis’te sokaklar neredeyse bomboş. 90 bini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 150 bin Suriyeli yaklaşık 240 bin kişinin yaşadığı kentte iş çıkış saatlerinde bile etrafta tek tük insan geziyor.

Kilis’te IŞİD casus iddiaları

Kilis’te gencinden yaşlısına herkes bir büyük travma yaşıyor. Öyle ki gün boyu çekimler yaparken üç kez polis tarafından kimlik sorgulamasına muhatap olduk. Polisleri buna mecbur eden endişeli vatandaşlar. Zira kentin büyük çoğunluğunda Kilis’e bugünlerde gelen yabancıların IŞİD casusu olabileceği düşüncesi yaygın.

Günlerdir uzun saatler çalışmaktan yakınan polis memuru, kimlik sorgulamasını yaparken etrafımızı saran vatandaşlar, “kardeşim biz sizin gazeteci olduğunuzu nereden bilelim. Basın kartlarınıza boynunuza takın dolaşın, burada işaretleme yapan casuslar, ajanlar var” diye seslenirken polisleri gazetecileri kartları boynuna takmaya zorlamaları yönünde baskı yapıyorlardı.

Ana caddede ekonomideki gerilemeden şikayet eden bir esnaf, bu casus iddiasını ete kemiğe büründürdü. “Geçen caddenin valiliğe yakın tarafında elinde kağıtla IŞİD’e koordinat bildiren iki kişi bizim arkadaşlar tarafından dövülerek polise teslim edildi. Kilis’te IŞİD casusu kaynıyor.”

Belediye Başkanı Hasan Kara: 'Kilis’te devlet millet el ele'

Hükümetin aldığı ekonomik, askeri, sosyal ve sağlık tedbirleri Kilis Valisi Süleyman Tapsız başkanlığında düzenlenen asayiş toplantısında sivil toplum kuruluşlarına aktarıldı.

IŞİD saldırısında yaralanan bir vatandaşa, “Her zaman bizim üzerimize de gelebilir. Abdestsiz dışarı çıkmıyoruz” sözleriyle tepki çeken Vali Süleyman Tapsız, sorularımızı yanıtsız bırakırken Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “Devletimiz gerekli önlemleri alıyor. Bu tedbirler bizimle paylaşıldı Yakında daha güçlü silahlar da gelecek ve Kilis halkı daha korunaklı hale gelecek. Burada Kilis’te devlet millet el ele” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden belediye başkanı seçilen Hasan Kara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın defalarca dile getirdiği “güvenlikli bölge” önerisini sonuna kadar desteklediklerini de açıkladı.

'Hükümet bizi yalnız bırakıyor'

Belediye başkanının sözlerine rağmen Kilis halkı sıklıkla, Türkiye Cumhuriyeti’nin başta hükümet olmak üzere kendilerini yalnız bıraktığı görüşünü savunuyor. Valiliğin hemen yanında Karşıyakalı adlı çayevini işleten Mehmet Sarıca, bu durumu şöyle izah ediyor.

“Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı’yla birlikte Gaziantep’e kadar geldi ama 40 kilometre daha ilerleyip Kilis’e uğramadı. Halbuki bize sarılıp bizi kucaklaması lazım gelmez miydi? Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan buraya geldiği gün IŞİD füzesi Tekve Camii’sinin bahçesine düştü de ondan sonra hükümet toplandı. Ve bu işin ciddiyetini anladılar. Belki Akdoğan gelmeseydi, bu tedbirler bile alınmayacaktı.”

Sitemlerden elbette medya da payına düşeni alıyor. Hemen herkes “Yazacaksan konuşayım yok diğerleri gibi sansürleyeceksen hiç zamanımı alma” diye serzenişte bulunuyor. Valilik civarında görüştüğüm birçok vatandaş, televizyonlar, haber ajanslarına verdikleri röportajlardaki eleştirel sözlerin “makaslanıp yayınlamadığı”ndan dem vuruyor.

Muhtar Erdinç: 'Hükümetimiz şer odaklarına karşı mücadele ediyor'

Kilis’te birçok kişi Rus uçağının düşürülmesinden sonra Suriye sınır bölgesinde askeri zaafa düşüldüğü kanısında. Tekve mahallesi muhtarı ve Kızılay İl Başkanı Mehmet Faruk Erdinç ise bu görüşe hiç katılmayanlardan.

Erdinç, “Allah devletimize, hükümetimize zeval vermesin. En zor zamanlarda milletimizin hep yanındalar. Bakın şimdi yeni gelecek silahlar aynı anda yüz füze atacak. Ve IŞİD bir daha kafasını kaldırmayacak. Bazen IŞİD’i bazen PYD’yi destekleyen şer odaklarına karşı hükümetimiz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde var gücüyle mücadele ediyor” dedi.

Erdinç, öğle saatlerindeki toplantı sırasında Vali Tapsız’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nden gelen özel mesajı kendileriyle paylaştığını da aktarıyor.

“Askerlerimiz bugün hareket halindeki iki füze rampasını imha etmişler, 10’dan fazla ölü varmış.”

TSK: '2 füze rampası imha edildi, 11 IŞİD üyesi imha edildi'

Tekye mahallesi muhtarının sözünü ettiği durumu Türk Silahlı Kuvvetleri basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.

Buna göre; Halep’in kuzeyinde İnsansız Hava Araçları ile yapılan keşif sonucunda, Kilis’e atış hazırlığında olan IŞİD unsurlarına ait iki füze rampası tespit edilerek Fırtına obüsleriyle imha edildi, örgüt üyelerinin kullandığı 3 katlı bina vuruldu ve 11 IŞİD üyesi öldürüldü.

XS
SM
MD
LG