Erişilebilirlik

Körfez Ülkeleri Yemen'deki Gelişmeleri Kınadı


Cumhurbaşkanlığı sarayı yakınında patlayan bombayı inceleyen uzmanın başında bekleyen bir Husi milisi

Körfez ülkeleri, Yemen’de Şii Husiler’in dün parlamentoyu feshetme kararını “darbe” diye tanımlayarak kınarken, binlerce Yemenli de protesto amacıyla sokaklara döküldü.

Altı üyeli Körfez İşbirliği Konseyi, Husi isyancılarının hareketinin kabul edilmez bir şekilde gerginliği tırmandırdığını savundu. Konseyin önde gelen üyelerinden Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, son gelişmelerin Yemen’in istikrar ve güvenliğini tehdit ettiğini savundu.

Ancak isyancıların lideri Abdülmalik el Husi, yönetimi ele geçirmelerini yaptığı bir konuşmayla savundu ve zaten var olan bir yetki boşluğunu doldurduklarını, bunun da tüm Yemen halkına hizmet edeceğini söyledi.

Yemen’in başkenti Sana ve diğer kentlerde gösteriler sürerken, başkentte Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınında bir bomba patladı. Patlamada üç kişi yaralandı.

Husi milisleri, dün (Cuma) parlamentoyu feshetmiş ve çoğunluğu Sünni olan ülkede yönetimi ele geçirdiğini duyurmuştu.

Husiler dünkü açıklamalarında da parlamentonun yerine beş üyeli bir başkanlık konseyi kuracaklarını ve bu konseyin iki yılı aşmamak koşuluyla yönetimde kalacağını bildirdi.

Husiler Eylül ayında Sana’ya girmiş, geçen ay da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ele geçirmişti. Olayın ardından Amerika’nın da destek verdiği Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve kabinesi istifa etmişti.

Amerika Husiler’in yönetim planını kabul etmeyeceğini açıkladı, bu planının uzlaşma temeline sahip olmadığını savundu.

Yemen aylardır siyasi istikrarsızlık yaşıyor. Ülke aynı zamanda el Kaide militanlarıyla mücadele veriyor.

Husiler’in diğer siyasi partilerle yaptığı görüşmelerden de sonuç alınamamıştı.

XS
SM
MD
LG