Erişilebilirlik

Körfez Ülkeleri Suriye'den Çekiliyor


Körfez Ülkeleri Suriye'den Çekiliyor

Altı ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi, Suudi Arabistan’ın ardından kendi gözlemcilerini de Suriye’den çekeceklerini açıkladı.

Suudi Arabistan, Suriye Arap Birliğinin çatışmalara son verecek planını uygulamadığı için gözlemcilerini çektiğini bildirmişti.

Körfez İşbirliği Konseyinde Suudi Arabistan’ın dışında Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman, Katar ve Kuveyt yeralıyor.

Gözlemciler heyetinin başkanı Sudanlı General Muhammed Ahmed Mustafa el-Dabi, 26 Aralık’ta göreve başladıklarından beri Suriye’de şiddetin azaldığını önesürdü.

Suriye ise Pazartesi günü Arap Birliği’nin Yemen’deki gibi Devlet Başkanı Beşar Esad’ı çekilmeye ve görevi yardımcısına devretmeye çağıran yeni barış planını reddetti. Suriye devlet medyası planı Şam’ın egemenlik hakkını ihlal eden bir girişim olarak şiddetle kınadı.

Katar, Arap Birliğinin BM Güvenlik Konseyinden planı desteklemesini isteyeceğini bildirdi. Almanya’nın BM büyükelçisi planı “ mevcut durumu değiştirecek” yeni adım olarak memnunlukla karşıladı.

Bu arada Avrupa Birliği dışişleri bakanları Pazartesi günü Suriye’ye yeni yaptırımlar uygulama kararı aldı. Bakanlar, Esad hükümetiyle ilişkili sekiz şirket ve 22 kişinin malvarlıklarını dondururken seyahat yasağı getirdi.

XS
SM
MD
LG