Erişilebilirlik

Körfez Krizinin Çözümü İçin Erdoğan Devrede


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Körfez krizinin çözümü için bölgede. Erdoğan ilk durağı Suudi Arabistan’da Kral Salman’la görüştü.

Suudi Arabistan devlet haber ajansı SPA, Salman ve Erdoğan’ın terörizmle mücadele konusunda görüştüğünü belirtti.

Erdoğan Suudi Arabistan Kralı Salman'la Görüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:16 0:00

Daha sonra Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'la bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin ardından Kuveyt'e uçtu.

Körfez turu kapsamında Kuveyt'ten Katar'a geçecek Türkiye Cumhurbaşkanı'nın heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile birlikte eşi Emine Erdoğan bulunuyor.

Erdoğan: Hasım çevreler krizden istifade etmeye çalışıyor

Erdoğan Körfez seyahati öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada başta ABD olmak üzere uluslararası toplumdan Körfez krizinin çözümüne katkı sağlamalarını istedi.

Cumhurbaşkanı, "İslam dünyasının yeni ayrılıklara değil iş birliğine, dayanışmaya ihtiyacı var. Böylesi hassas bir dönemde enerjimizi iç tartışmalarla heba etmemeliyiz. Katar krizinin ilk anlarından itibaren bizler barış, istikrar, dayanışma ve diyalogdan yana olduk. Sorunun çözülmesi için taraflara gerekli telkinleri yaptık yapmaya devam ediyoruz. Krizin daha fazla uzamasının kimseye bir faydası yok. Mevcut krizden istifade edenler bölgenin geleceğini ipotek altına almaya çalışan kardeş kavgasının alevlenmesi için fırsat kollayan hasım çevrelerdir. İslam İşbirliği Teşkilatı zirve dönem başkanlığı bize bu sorunun kardeşlik hukuk çevresinde halli için önemli mesuliyetler yüklüyor" dedi

Körfez krizinin kısa geçmişi

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır teröre destek verdiği gerekçesiyle Katar’la ilişkilerini kesmiş ve yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Katar suçlamaları reddediyor.

Katar’la ilişkilerini kesen ülkeler Doha’dan bir dizi talepte bulunuyor. Bu talepler arasında İran’la ilişkilerini azaltmasını ve El- Cezire kanalını kapatmasını istiyor.

Krizde Kuveyt de arabuluculuk yapıyor. Erdoğan krizi çözmek için bölgeye giden beşinci üst düzey isim. Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya’dan da üst düzey isimler krizin çözümü için bölgeye ziyaretlerde bulunmuştu.

Katar Emiri Tamim bin Hamad el Tani krizin başlmasından buyana ilk kez kamuoyuna Cuma günü konuşmuş ve ülkesinin diyaloğa hazır olduğunu kaydetmişti. Ancak El Tani, krize çözümün egemenlik haklarına saygılı olması gerektiğini kaydetmiş ve dışardan empoze edilmemesi gerektiğini söylemişti. Katar Emiri, ülkesinin terörle mücadeleye bağlı olduğunu da kaydetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG