Erişilebilirlik

İran'dan ABD'nin Uyarısına Yanıt


Amerika’nın Basra Körfezi'ndeki Amerikan savaş gemilerinden uzak durulması uyarısının ardından İran'dan körfezdeki faaliyetlerine ilişkin açıklama geldi. İran ISNA Haber Ajansı’na konuşan ismi açıklanmayan bir yetkili, İran’ın bölgedeki denetim faaliyetlerinin süreceğini söyledi.

İranlı yetkilinin açıklaması, “İran İslam Cumhuriyeti’ne bağlı deniz kuvvetleri birimleri, Basra ve Umman körfezlerindeki düzenli görevlerini, profesyonellik çerçevesinde geçmişte de olduğu gibi sürdürecekler” şeklinde.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay yaptığı açıklamada, bölgede bulunan Amerikan Deniz Kuvvetleri’ni tehdit edecek herhangi bir İran gemisine ateş açılacağı uyarısında bulunmuştu.

Bahreyn’deki Amerikan Merkez Komutanlığı da benzer yönde bir uyarı yayınlamıştı. Bu uyarı, Basra Körfezi bölgesinde 11 İran gemisinin Amerikan savaş gemileri ve Sahil Güvenlik araçlarına fazla yaklaşması nedeniyle yapılmıştı. Bu hareketlerin tehlikeli ve kışkırtıcı olduğu uyarısında bulunulmuştu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan geçen ay yapılan bir açıklamadaysa Tahran hükümetinin güvenlik tehdidi oluşturması halinde Körfez’deki Amerikan savaş gemilerini yok edeceği belirtilmişti.

XS
SM
MD
LG