Erişilebilirlik

Koreli Sun Zirvelerdeki İlk Kadın Oldu


44 yaşındaki Koreli dağcı Oh Eun Sun, Nepal’de Annapurna dağının 8 bin 91 metre yüksekliğindeki zirvesine tırmanarak, dünyadaki en yüksek 14 dağa tırmanan ilk kadın olarak tarihe geçti

Koreli dağcı Oh Eun Sun, dünyanın en yüksek 14 dağına çıkan ilk kadın oldu.

Güney Kore televizyonu, 44 yaşındaki dağcının, Nepal’de Annapurna Dağı'nın 8 bin 91 metre yüksekliğindeki zirvesine çıkışını canlı yayınladı.

Koreli dağcı, yüksekliklerine atfen “8 BİNLER” olarak bilinen 14 dağın 13’üne daha önce tırmanmıştı.

Oh Eun Sun, bu unvanı kazanmak için yıllardır İspanyol rakibi Edurne Pasaban ile mücadele ediyordu. Koreli dağcı, gelecek ay Shisha Pangma’ya tırmanmaya hazırlanan rakibini birkaç hafta farkla yenmiş oldu.

Ancak İspanyol Pasaban ile başka bazı dağcılar, geçen yıl Kanchenjunga dağına tırmanan Koreli Oh Eun Sun’un, gerçekte zirveye ulaşmadan dağdan indiğini ileri sürüyor. Koreli dağcı, iddiaları redderken, suçlamanın kıskançlıktan kaynaklandığını savunuyor.

Dünyada zirvesi 8 kilometreden yüksek olan 14 dağ var. En yükseği 8 bin 848 metreyle Everest, en alçağı ise 8 bin 27 metreyle Çin’deki Shishapangma.

Dünyanın en yüksek zirvelerinin çoğu Nepal ile Nepal-Çin ve Nepal-Hindistan sınırlarında ve Himalaya Sıradağları'nda bulunuyor.

8 kilometrenin üzerindeki 14 zirvenin tümüne çıkan ilk erkek dağcı İtalyan Reinhold Messner’di. Messner, 1970 yılında başladığı projeyi 1986 yılında tamamladığında 42 yaşındaydı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG