Erişilebilirlik

Kore Yarımadası’nda Askeri Tatbikat


Kuzey Kore’nin şiddetli itirazlarına rağmen Güney Kore ile Amerika iki günlük ortak askeri tatbikata başladı

Güney Kore ve Amerika ortak deniz tatbikatına başladı. İki günlük tatbikat Güney Kore açıklarında yapılıyor. Kuzey Kore, askeri tatbikata karşı çıkmıştı.

Pyong Yang yönetimi tatbikatı askeri provokasyon olarak niteledi ve bunun Kore yarımadasını nükleer savaşın eşiğine sürükleyeceğini öne sürdü. Kuzey Kore, askeri tatbikatı, kendi topraklarını işgal provası olarak değerlendiriyor.

Son dönemde Kore yarımadası gergin günler geçiriyor.

Gerginlik 12 Şubat’ta Kuzey Kore’nin üçüncü nükleer denemesi ile başladı. Deneme sonrasında, 7 Mart’ta Kuzey Kore’ye karşı yeni yaptırım kararları alındı. 11 Mart tarihinde ise Amerika ile Güney Kore ortak tatbikat başlattı.

Tatbikat sırasında Güney ile Kuzey Kore arasındaki kırmızı telefon hattı kesildi. Pyongyang, 1953 tarihli ateşkes anlaşmasını geçersiz sayarak savaş durumu ilan etti. Kuzey Kore, ayrıca Amerika ile Pasifik Okyanusu’ndaki Amerikan askeri üslerine önleyici saldırıda bulunacağını duyurdu.

Aynı dönemde Kuzey Kore’nin tehditlerine devam etmesi ve nükleer programını daha da genişletme kararı alması üzerine Washington harekete geçti. Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore açıklarında görev yapmak üzere bir savaş gemisi ile yüzer platforma yerleştirilmiş bir radarı bölgeye yolladı.
XS
SM
MD
LG