Erişilebilirlik

Kore Gemisinden Devamlı Ceset Çıkıyor


Arama çalışmalarını sürdüren kurtarma ekipleri ve dalgıçlar
Güney Kore’de geçen hafta meydana gelen feribot kazasında ölü sayısı 100’ü geçerken dalgıçlar batan gemiden Salı günü 17 ceset daha çıkardı.

Halen kayıp olan ve beş katlı geminin içinde mahsur kalan 200 kişinin öldüğü sanılıyor. Ölü sayısının 300’ü bulmasıyla kaza Güney Kore tarihinin en kötü deniz faciası olacak.

6 bin 800 tonluk Sewol feribotu, 476 kişiyle birlikte Güney Kore’nin güneybatısındaki Jindo adası açıklarında sulara gömülmüştü. Yüzlerce lise öğrencisi taşıyan feribot, aniden yana kırmış ve devrilerek batmıştı.

Feribotun dümeni teslim edilen 26 yaşındaki üçüncü kaptanının, bölgedeki tehlikeli akıntılara sahip sularda ilk kez seyir yaptığı bildiriliyor. Çarşamba gününden bu yana gemiden sadece 174 kişi sağ kurtulabildi. Bunlar arasında gemiyi ilk terk ettiği düşünülen kaptan da bulunuyor.

Yetkililer, dümeni deneyimsiz yardımcısına teslim eden kaptanın kaza anında kendi kamarasında bulunduğunu açıkladı.

Kaptan, dümen başındaki yardımcısı ve mürettebattan bir kişi daha, yolcuları kendi haline bırakarak batan gemiyi terk ettikleri için tutuklandı.

Yonhap haber ajansına göre kaptan, ayrıca gemi yana yatarken yolculara koltuklarında kalma uyarısında bulunmakla da suçlanıyor. Yana yatan gemi, yolcuların acil durumlarda kullanacağı çıkış noktalarını da kapatmış oldu.

Kazanın nedeni kesinlik kazanmadı. Ancak sağ kurtulanlardan bazıları, geminin yana yatmadan önce bir şeye çarptığı şeklinde ses duyduklarını söylüyor. Yoğun sisin de kazaya neden olabileceği düşünülüyor.

Uzmanlar, üçüncü kaptanın yüksek hızla seyrederken dümeni aniden kırmış olma ihtimali üzerinde de duruyor. Uzmanlar ani dönüşün, park halinde bulunan 180 motorlu aracı ve bin 200 tonluk yükü feribotun yana yatmasına yol açacak şekilde kaydırmış olabileceğini düşünüyor.
XS
SM
MD
LG