Erişilebilirlik

Kore Gemisinde Ölü Sayısı 150'ye Yaklaştı


Güneş batarken arama çalışmalarını sürdüren arama ekipleri ve dalgıçlar
Güney Kore’de geçen hafta meydana gelen feribot kazasında ölü sayısı 150'ye yaklaşırken dalgıçlar batan gemiden ceset çıkarmaya devam ediyor.

Yetkililer Çarşamba günü resmi ölü sayısını 146 olarak açıkladı.

Sahil Muhafaza komutanı Ko Myung-suk dalgıçlara yakında gelişmiş su altı aracının yardım edeceğini böylece arama çalışmalarının hızlanacağını bildirdi.

Halen kayıp olan ve beş katlı geminin içinde mahsur kalan 150’yi aşkın kişinin ölü olduğu sanılıyor.

Ölü sayısının 300’ü bulmasıyla kaza Güney Kore’nin tarihindeki en kötü deniz faciası olacak.

6 bin 800 tonluk Sewol feribotu, 476 kişiyle birlikte Güney Kore’nin güneybatısındaki Jindo adası açıklarında sulara gömülmüştü. Yüzlerce lise öğrencisini taşıyan feribot, aniden yana kırmış ve devrilerek batmıştı.

Feribotun dümeni teslim edilen 26 yaşındaki üçüncü kaptanının, bölgedeki tehlikeli akıntılara sahip sularda ilk kez seyir yaptığı bildiriliyor.

Çarşamba gününden bu yana gemiden sadece 174 kişi sağ kurtulabildi. Bunlar arasında gemiyi ilk terk ettiği düşünülen kaptan da bulunuyor.

Yetkililer, dümeni deneyimsiz yardımcısına teslim eden kaptanın kaza anında kendi kamarasında bulunduğunu açıkladı.

Kaptan, dümen başındaki yardımcısı ve mürettebattan bir kişi daha, yolcuları kendi haline bırakarak batan gemiyi terk ettikleri için tutuklandı.

Yonhap haber ajansına göre kaptan, ayrıca gemi yana yatarken yolculara koltuklarında kalma uyarısında bulunmakla da suçlanıyor. Yana yatan gemi, yolcuların acil durumlarda kullanacağı çıkış noktalarını da kapatmış oldu.

Kazanın nedeniyse kesinlik kazanmadı. Ancak sağ kurtulanlardan bazıları, geminin yana yatmadan önce bir şeye çarptığı şeklinde ses duyduklarını söylüyor. Yoğun sisin de kazaya neden olabileceği düşünülüyor.

Bununla birlikte uzmanlar, üçüncü kaptanın yüksek hızla seyrederken dümeni aniden kırmış olabileceği ihtimali üzerinde de duruyor. Uzmanlar ani dönüşün, park halinde bulunan 180 motorlu aracı ve bin 200 tonluk yükü feribotun yana yatmasına yol açacak şekilde kaydırmış olabileceğini düşünüyor.
XS
SM
MD
LG