Erişilebilirlik

Köpekbalıklarını Tespit Eden IHA'lar Hayat Kurtarabilir


Köpekbalıklarını Tespit Eden IHA'lar Hayat Kurtarabilir
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Bir kişinin köpekbalığı saldırısına uğrama olasılığı, başına yıldırım düşme olasılığından çok daha düşük. Köpekbalığı saldırılarına ait kayıtları içeren Uluslararası Köpekbalığı Saldırı Dosyası’na göre 2016 yılında 150 kişi, köpekbalıklarıyla karşı karşıya geldi. Avustralya’daysa cankurtaranların kıyıdaki köpekbalıklarına dikkatini çekmek için İHA’lar kullanılıyor.

Kameralı İHA’lar, karmaşık algoritmalar sayesinde köpekbalıklarını sörfçülerden ya da yunuslardan ayırdedebiliyor.

Teknoloji Üniversitesi'nden Nabin Sharma, ”Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, havadan alınan görüntülerle köpekbalığı tespit etmede doğruluk oranının yüzde 20 ila 30 olduğunu ortaya koyuyor. Oysa tespit işini bilgisayarların yapması durumunda doğruluk oranı yüzde 90’ın üzerine çıkıyor,” diyor.

Kameralarla donatılmış İHA’lar, bu ay Avustralya’daki bazı plajlarda kullanılmaya başladı. Kıyılar havadan izleniyor, suda tehlike arz eden bir durum olup olmadığı belirleniyor.

Sharma, ”Bu projede algoritmaları plajlarda sıkça rastlanan nesneler konusunda adeta eğitiyoruz. Bunlar köpekbalıkları, balinalar, farklı türde tekneler, sörfçüler ve başka birçok cisim,” diyor.

Little Ripper adlı İHA’yı geliştiren firmanın amacı, kıyılarda yüzen köpekbalıklarını tespit etmekten çok daha fazlasını yapmak.

Little Ripper Group'tan Paul Scully-Power, ”Denizlerde dört kişilik bir cankurtaran salı kullanmak istiyoruz. Salda acil durumlarda konum bildiren radyo vericileri de olacak. Yardıma ihtiyacı olan kişi bulunduğu yeri bildirebilecek. Köpekbalıklarını uzaklaştıran elektronik bir aygıt üzerinde de çalışıyoruz. Suda köpekbalığı olsa da insanlara saldıramayacak. Dünyanın en küçük defibrilatörünü de geliştiriyoruz,” şeklinde konışuyor.

Denizde yüzerken köpekbalıklarıyla karşılaşma olasılığı hala çok düşük olsa da bu gibi teknolojiler, kişisel güvenliği bir kat daha arttırıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG