Erişilebilirlik

Konserler Seçmen Kaydına Yardımcı Oluyor


Jeff Tweedy
Amerika’da 2008 yılında yapılan seçimlerinde 15 milyondan fazla yeni seçmen oy kullandı. Bunların yüz bin kadarının seçim kütüğü kaydı, HeadCount isimli bir sivil toplum örgütü tarafından, çoğunlukla konserlerde yapıldı. Bu yıl HeadCount yine yollarda. Amerika’nın Sesi’nden Susan Logues HeadCount ekibiyle Washington yakınındaki Wolf Trap konser alanında görüştü.

Wilco isimli müzik grubu çok geniş bir hayran kitlesine sahip.

Grubun solisti ve şarkı yazarı Jeff Tweedy HeadCount örgütünü bu yaz çıktığı konser turnesine davet etti. Bu sayede HeadCount ekibi Wilco konserlerine gelenlere seçim kaydı yapma fırsatı buluyor.

HeadCount gönüllüleri, toplumda saygınlık kazanmış ünlü isimlerden, halkı seçimlerde oy kullanmaya teşvik etme konusunda destek alabildikleri için çok şanslı olduklarını düşünüyor. Gönüllülere göre asıl amaç halka seçim sürecine dahil olmanın o kadar da zor olmadığını anlatmak.

Andy Bernstein HeadCount örgütünün başkanı. Bernstein ve gönüllülerden oluşan ekibi, konsere gelenlere seçmen kaydı yaptırmak isteyip istemediklerini soruyor.

HeadCount örgütünün 8 bin gönüllüsü var. Julie Whealan da bunlardan biri. Wealan'a göre HeadCount’ın en harika özelliği tarafsız olması.

HeadCount 2004’de 50,000 seçmen kaydetti. Dört yıl önce bu sayıyı ikiye katladı. Örgüt, bu yıl en az 100,000 seçmen kaydı yapmayı umuyor.

HeadCount ekibi son başkanlık seçimlerinde, kayıt yaptıranların yüzde 88’inin oy kullandığını vurguluyor. Yani önce kayıt sonra oy. Örgüt gönüllüleri seçimlere katılmanın alışkanlık haline geldiği bir toplum yaratmayı hayal ettiklerini söylüyor.

HeadCount bu yaz 100 müzik grubuyla işbirliği yapıyor, yaklaşık 1000 kadar konserde müzikseverleri seçmene dönüştürmeyi hedefliyor.
XS
SM
MD
LG