Erişilebilirlik

Kongre'yi Zorlayan Konu Göçmenlik


Kongre'yi Zorlayan Konu Göçmenlik
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00
Göçmenlik reformunun görüşülmesini isteyen eylemciler, açlık grevini sürdürerek Temsilciler Meclisi’ne bu konuda baskı yapmaya çalışıyor. Senato geçen yıl kapsamlı bir göçmenlik yasası geçirmişti. Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, reformun gerekliliğine inanıyor, ancak bazı çekinceleri var:

”Göçmenlik reformunun bu kez işe yarayacağından emin olmak için sorunları teker teker ele almamız gerekiyor. Bu şekilde Amerikan kamuoyu göçmenlik refomuna ilişkin sorunları derinlemesine ve tedbirli bir şekilde ele aldığımızı görmüş olur.”

Bazı uzmanlar, John Boehner’ın göçmenlik reformunu Kasım ayındaki ara seçimlerden önce, Mayıs ya da Haziran ayında gündeme taşıyabileceğini söylüyor. Ancak çoğu uzmana göre göçmenlik reformu Boehner için siyasi riskler taşıyor. Brookings Enstitüsü’nden Thomas Mann’a göre durum belirsiz:

”John Boehner’ın Demokrat Partililer’in desteğini kazanmak için bazı adımlar atıp atmayacağı henüz net değil. Bu adımları atarsa kendi muhafazakar tabanını kaybedebilir. Hiçbir şeyin garantisi yok.”

Uzman, John Boehner’ın bazı kilit konularda Cumhuriyetçi Parti’nin aşırı muhafazakar kanadı Çay Partisi tarafından kısıtlandığı görüşünde:

”Boehner’in Kongre’nin bu çalışma döneminde daha etkin olacağını düşünüyorum ancak son derece muhafazakar bir tabanı var. Bunlar sadece Çay Partisi üyeleri değil. Obama başkanlık koltuğuna oturduğundan bu yana Cumhuriyetçi Parti sağa daha çok kaydı.”

Diğer uzmanlarsa Washington’un göçmenlik reformu konusunda yeterli adım atmamasının başka nedenlerini gündeme getiriyor. American Üniversitesi’nden Profesör James Thurber iki partiyi de çıkmazdan sorumlu tutuyor:

”Ben Başkan Obama’nın gerekli ortaklıkları oluşturamadığını düşünüyorum. Ancak Temsilciler Meclisi’nin mevcut yapısı yüzünden bu ilişkileri oluşturmak çok zor. Cumhuriyetçiler de suçlu çünkü Demokratlarla işbirliği yapmak istemiyorlar. Birçoğu ideolojileri doğrultusunda davranıyor.”

Kongre yeni yasama yılında Şubat sonunda, borçlanma limitini yükseltme zamanı geldiğinde yeni ve zor bir sınav verecek.

Başkan Obama yılın son basın toplantısında Kongre’deki Cumhuriyetçi Partililer’i, hükümet harcamalarında daha fazla kesinti yapmak için borç tavanı konusunu kullanmamaları konusunda uyardı:

”Borç tavanını yükseltmenin amacı, zaten mevcut olan faturaları ödemektir. Bu konu bir müzakere aracı değildir, baskı aracı olarak da kullanılamaz. Borç tavanını yükseltmek Kongre’nin görevidir.”

Uzmanların çoğu geçen yıl Ekim ayında hükümetin kısmen kapanmasına yol açan riskli düellonun tekrarlanmasının hem ekonomiye, hem de ara seçimlerde her iki partiye de zarar vereceği uyarısında bulunuyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG