Erişilebilirlik

Kongre'nin Gündeminde İşsizlik Olacak


Kongre'nin Gündeminde İşsizlik Olacak

Ağustos ayında çalışmalarına ara veren Kongre yeniden açıldı. Gündemde yine işsizlik olacak. Ancak iktidarla muhalefet arasında bu konuda uzlaşma ihtimali düşük. Başkan Barack Obama Perşembe günü Kongre’ye hitap edecek.

İktidardaki Demokratlarla muhalefetteki Cumhuriyetçiler arasında çok çetin geçen bir mücadelenin sonunda borçlanma tavanı yükseltilmişti. Cumhuriyetçilerin lideri Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner borçlanma tavanı konusunda Başkan Barack Obama’yla uzlaştı, ancak vergilerin yükseltilmesini kabul etmedi.

Boehner, “Ben başkanla anlaşabilmek için birçok konuda ödün verdim. Sıra onlarda,” diyor.

Siyaset uzmanı Norman Ornstein, Ağustos ayının kongre üyeleri için çok farklı geçtiğini anlatıyor: “Ağustos ayında seçim bölgelerine dönen Kongre üyeleri normalde seçmenle toplantılara katılır. Ancak bu sefer, o toplantıları düzenlemekten çekindiler.”

Bu toplantıları düzenleyen kongre üyeleri ise seçmenin tepkisiyle karşılaştı.

Borç krizini çözmek için Başkan Obama ve Kongre’deki liderler, 12 kişiden oluşan bir komisyon kurdu. İktidar ve muhalefet üyelerinden oluşan komisyon bütçe kesintileri üzerinde ara yol bulacak. Politico yazarı Jonathan Allen anlatıyor: “Bu süper komisyon bir buçuk trilyon dolar kesinti yapacak. Sırf bu hedefe odaklanacaklar. Seçmenlerin görüşlerini dinlediler. Nereden kesinti yapabileceklerini kararlaştıracaklar; vergileri arttırıp- arttırmamayı düşünecekler.

Norman Ornstein’a göre, Amerikan halkı Kongre’nin sırf bütçe açığına odaklanmaktansa istihdam sorununa da eğilmesini istiyor. Ornstein, bundan önce bu kadar etkisiz bir hükümet görmediğini söylüyor: “Gerçek şu ki, mevzu Başkan Barack Obama olunca karşısında birlik halinde hareket eden bir Cumhuriyetçi muhalefet bulacaksınız. Ve buradaki konu sadece bütçe açığı ve borçlanma değil. Burada muhalefet devletin etki alanını daraltmak istiyor, Franklin Roosevelt döneminden öncesine dönmek istiyor.”

Temsilciler Meclisi’nde çetin muhalefete rağmen, Başkan Barack Obama, yeni istihdam programının ayrıntılarını Kongre’de yapacağı konuşmayla anlatmak istiyor. Muhtemelen konuşmasında uzlaşı çağrısında bulunacak. Ancak Amerika’da 2012 seçim yılı ve uzlaşma ihtimali zayıf….

XS
SM
MD
LG